Dodana: 25 sierpień 2018 20:38

Zmodyfikowana: 25 sierpień 2018 20:38

Dożynki, jubileusz 525-lecia parafii i odsłonięcie pomnika Prymasa Tysiąclecia w Kuleszach Kościelnych

Historia parafii w Kuleszach Kościelnych sięga jeszcze końca XV wieku. Jak podaje miejscowa kronika pierwszy kościół z modrzewia stanął tu jeszcze w 1472 roku. Jednak Parafia Kulesze Kościelne została erygowana 31 października 1493 roku przez Księdza Biskupa Łuckiego: Jana Andruszewicza Pudełko. Kościół został pokonsekrowany i otrzymał wezwanie św. Bartłomieja.

Ilustracja do artykułu DSCF0335.JPG

 

Był bardzo solidnie zbudowany i przetrwał do roku 1730. Pierwszy kościół z modrzewia posiadał cztery ołtarze: m.in wielki drewniany ołtarz rzeźbiony w stylu renesansowym z obrazem św. Bartłomieja i rzeźbą św. Rodziny. Potem na tym miejscu stanął kościół z drewna sosnowego na kamienno-ceglanej podmurówce, przykryty gontami. Niestety ten drewniany kościół spłonął w 1908 roku i w 1926 roku została zakończona budowa świątyni, jaką mieszkańcy Kulesz Kościelnych i powiatu wysokomazowieckiego znają do dzisiaj.

W sobotę, 25 sierpnia mieszkańcy Kulesz Kościelnych wspólnie świętowali jubileusz 525-lecia istnienia parafii, ale także odsłonięcie pomnika Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jak również nadanie jego imienia sztandarowi miejscowej szkole podstawowej. Tego dnia też rolnicy dziękowali Bogu za plony w czasie gminnych dożynek.

Z tej okazji życzenia i gratulacje w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego złożył marszałek Jerzy Leszczyński.

- Cieszę się, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w spotkaniach dożynkowych. Dzisiaj jednak ma ono charakter wielowymiarowy. Gratuluję i pięknego sztandaru i pomnika naszego bohatera – Prymasa Tysiąclecia, który bodaj w historii powojennej Polski odegrał najważniejszą rolę, a wywodził się właśnie z tych ziem, z pogranicza Mazowsza i Podlasia – mówił w czasie uroczystosci marszałek Jerzy Leszczyński. - Ziemia wysokomazowiecka jest niezwykle ważna dla Podlaskiego, bo żyją tu od wieków ludzie wierni wierze ojców; ludzie pracowici, ambitni. To dzięki wam i pracy waszych rąk tak pięknie zmienia się tu krajobraz, dzięki współpracy samorządów, w tym wojewódzkiego z każdym rokiem zmienia się na lepsze otoczenie. Dzisiaj chciałem przede wszystkim podziękować wszystkim rolnikom, którzy od lat prowadzą tu naprawdę nowoczesne gospodarki. To dzięki wam rozwija się nasz region. I za to wam dziękuję.

Historia parafii na podst. http://parafiakulesze.pl/o-parafii/historia/

(opr.mk)

 

 

 

facebook