Dodana: 14 maj 2016 19:37

Zmodyfikowana: 14 maj 2016 19:37

Jak się zmienia region, gdy korzysta z funduszy PROW – konferencja w Szelmencie

W czwartek, 12 maja odbyła się w ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment informacyjno-promocyjna konferencja dotycząca programu PROW 2014-2020, a dokładnie w jaki sposób środki PROW realnie wpływają na rozwój regionu i życie mieszkańców. Konferencję przygotowały departamenty Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.

Ilustracja do artykułu IMG_8082.JPG

- By zachęcić do korzystania z funduszy PROW na lata 2014-2020 chcemy pokazać, jak nasze inwestycje, już istniejące, wpłynęły na rozwój tego regionu, jak się zmienia krajobraz województwa i jak zmienia się życie jego mieszkańców – powitał przybyłych na konferencję członek Zarządu Województwa  Stefan Krajewski.

Priorytetami nowego PROW jest budowa i modernizacja dróg, sieci kanalizacyjnych, czy inwestycje w rolnictwo ekologiczne. Pierwsze wnioski o dofinansowanie już trafiły do Urzędu Marszałkowskiego.

Złożonych zostało już 280 wniosków na budowę i modernizację dróg lokalnych. Zainteresowanie samorządów dotyczy też budowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Pojawią się również utwardzone targowiska, służące do sprzedaży produktów lokalnych.

- To na co trzeba głównie zwracać uwagę przy składaniu wniosków, to dobrze przygotowany biznesplan, tak, by otrzymanych pieniędzy nie trzeba było zwracać. Rolą samorządu jest nie tylko obsłużyć wnioski, które wpłyną, ale również przekazać maksymalną ilość informacji o korzystaniu z funduszy, i chcemy to robić tak, by nie trzeba było zwracać środków, bo to najbardziej bolesne decyzje – powiedział Stefan Krajewski obiecując wszelką pomoc urzędu.

Historię powstania inwestycji, jaką jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment przybliżyła dyrektor departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Elżbieta Filipowicz. I chociaż Szelment powstał w oparciu o środki unijne, nie były to jeszcze fundusze z PROW. Natomiast już kolejne inwestycje w gminach, takie jak – budowa kanalizacji czy gospodarstwa agroturystyczne, jak najbardziej.

W ramach PROW w dwóch tych gminach powstało 8 projektów dotyczących bazy noclegowej, 9 – turystyczno-sportowej, 11 – z zakresu promocji, 8 – kultury i dziedzictwa narodowego, 7 – z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

W ramach inwestycji powiązanych z rozwojem ośrodka poprawiła się infrastruktura drogowa, nastąpiła budowa wyciągu nart wodnych, ścianki wspinaczkowej i parku linowego, został rozbudowany o dwie dodatkowe nitki Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy gminy Jeleniewo i Szypliszki, na granicy których wybudowano ośrodek Szelment. Pokazali, jak ośrodek wpłynął na rozwój inwestycji w ich gminach.

Samorządowcy z obu gmin Szypliszki i Jeleniewo przyznają, że inwestycja jakim jest ośrodek wpynęła na rozwój innych działań w ich gminach. Zresztą Szelment nie funkcjonowałby bez ścisłej współpracy obu gmin.

- Turyści z Litwy przyjeżdżają na zakupy do Suwałk, a na odpoczynek do Szelmentu – powiedział Roman Rynkowski sekretarz gminy Szypliszki.

Wymienił również inwestycje w gminie, które związane są z funkcjonowaniem ośrodka, jak wzrost kwater agroturystycznych, poprawienie standardu plaż (np. w Becejłach), pojawienie się przy plaż placów zabaw dla dzieci, przedłużenie nitki trasy rowerowej.

- Jeśli chodzi o gminę Jeleniewo, po wybudowaniu wyciągów narciarskich na górze Jesionowej, góra zaczęła żyć – powiedział zastępca wójta Marek Waszkiewicz.

Wymienił również budowę przydomowych oczyszczalni (176), sieć wodociągową, powstanie gospodarstw agroturystycznych, remont kościoła w Jeleniewie oraz powstanie Izby Pamięci Jaćwieskiej.

Uczestnicy konferencji mogli na własne oczy przekonać się, jak w gminie Jeleniewo funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne i jak ich właściciele rozbudowują stale gospodarstwo, by spełniać rosnące oczekiwania turystów. W jednym z nich już funkcjonuje basen, właściciel planuje jeszcze saunę.

Samorządowcy z obu gmin, jak i właściciele gospodarstw agroturystycznych liczą na środki z PROW z obecnej perspektywy. Jak podkreśla Elżbieta Filipowicz dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich potrzeb tego typu w całym województwie jest wiele. To przede wszystkim infrastruktura drogowa i kanalizacja, ale też infrastruktura społeczna jak rozbudowa szkół, przedszkoli, żłobków, placów zabaw.

W ciągu następnych tygodni ogłoszone będą kolejne konkursy: inwestycje w targowiska i obiekty na cele promocji produktów lokalnych – w lipcu br. oraz  na gospodarkę wodno-ściekową w sierpniu. Na pierwsze z działań przeznaczone jest 4,3 mln euro, na drugie 12,5 mln euro.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook