Dodana: 25 luty 2019 12:51

Zmodyfikowana: 25 luty 2019 12:51

Folklor, muzyka, rękodzieło. Jubileuszowy Kaziuk w Suwałkach

Suwalski jarmark odpustowy ma już 20 lat. Pierwsza marcowa niedziela to obowiązkowy spacer wśród kolorowych kramów z rękodziełem ludowym, artystycznym rzemiosłem, regionalnymi przysmakami. Umilą go zespoły i kapele ludowe, które do Suwałk przyjadą z całego regionu. W programie liczne atrakcje, m.in. konkurs ubijania masła, krwiobus i pokaz pierwszej pomocy.

Ilustracja do artykułu Kaziuk_Suwalski_2019_OKm.jpg

W niedzielę, 3 marca w godzinach 10.00-15.00 przy ulicy Patli i Witosa odbędzie się XX Jubileuszowy Kaziuk Suwalski. Podczas inauguracyjnej Mszy Świętej w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza wystąpi Suwalski Chór PRIMO pod dyrekcją Ignacego Ołowia.

O godzinie 10.20 na scenie plenerowej przy ulicy Patli Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz i Proboszcz Parafii Kazimierza Królewicza ks. Lech Łuba oficjalnie otworzą XX Jubileuszowy Kaziuk Suwalski. Następnie wystąpią zespoły ludowe i kapele z Suwalszczyzny, m.in. Kapela Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA, Zespół SZUWARKI z Wiżajn, Zespół BAKAŁARZ z Bakałarzewa, solistka Anna Andruszkiewicz z Wiżajn, Zespół JEZIORANKI z Wiżajn, SZESZUPIAKI z Rutki Tartak. Będziemy mogli zobaczyć zanikający już tradycyjny sposób ubijania masła. W konkursie wezmą udział gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Suwałki.

O godzinie 12.00 na scenie plenerowej podczas koncertu galowego wystąpią: Kapela PRZEROŚLAKI, Małgorzata Makowska, Kapela ONEGDAJ, Zespół ZNAROKU z Przerośli, Zespół ZORNICZEŃKA z Wysokiego z solistką Stanisławą Czuper, Zespół WIGRANIE ze Starego Folwarku oraz Zespół UWROCIE z Suwałk.

W czasie trwania Kaziuka - od godziny 10.00 do 15.00 - będzie można odwiedzić liczne stoiska. Blisko 120 wystawców zaprezentuje wyroby rękodzielnicze, rzemiosło artystyczne (m.in.: torby, wyroby z drewna), wyjątkowe przysmaki kuchni regionalnej (wędliny, sery, sękacze, chleby, miody), palmy, pisanki i wiele innych produktów.

Przy okazji wszyscy chętni będą mogli odwiedzić KRWIOBUS i oddać krew, a w namiocie PWSZ w Suwałkach zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy lub wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy.

Organizatorzy: Suwalski Ośrodek Kultury, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach.

facebook