Dodana: 18 maj 2018 15:34

Zmodyfikowana: 18 maj 2018 17:16

800 tys. zł na zakup sprzętu dla podlaskich OSP – podpisanie umów

Z udziałem podlaskich druhów i samorządowców w piątek, 18 maja w siedzibie OSP w Osipach Kolonie (gm. Wysokie Mazowieckie) Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: marszałek Jerzy Leszczyński i Stefan Krajewski podpisali 13 umów z gminami z powiatu wysokomazowieckiego i powiatu zambrowskiego.

Ilustracja do artykułu Glowne Podpisanie umow na dofinansowanie OSP (17).jpeg

 

Te rekordowe wsparcie zostało przyznane przez samorząd województwa podlaskiego już po raz dziesiąty i jest przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa i zakup lub doposażenie w niezbędny sprzęt ratowniczo – gaśniczy.

- Spotykamy się dzisiaj w Osipach Kolonie, gdzie swoją siedzibę ma OSP, by uroczyście podpisać umowy na dofinansowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych w Podlaskiem – mówi Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Przy tej okazji chciałem podziękować wszystkim obecnym za dobrze przygotowane wnioski, za waszą pracę na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem z budżetu województwa wygospodarowaliśmy rekordową kwotę 800 tys. zł na wsparcie działalności OSP, która przyda się zarówno na zakup sprzętu specjalistycznego, odzieży. W naszym województwie OSP działają prężnie i każde środki, czy to samorządowe czy rządowe są potrzebne.

W ramach dotacji strażacy mogą znaczaco poprawić jakość swojego sprzętu, np. kupić specjalistyczną odzież ochronnej: ubrania ochronne, buty, rękawice strażackie, hełmy itp., ale też kupić drobny sprzęt ratowniczo - gaśniczego, służący do zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej (defibrylatory, motopompy, pilarki ratownicze, wentylatory oddymiające itp.).

- To dla nas ważne, że podpisaliśmy dzisiaj te umowy, bo wiem, że każde pieniądze cieszą. Wasze potrzeby z pewnością są większe, ale dzielimy się tym co mamy, a w końcu budżet województwa nie jest z gumy – podkreślał w swoim przemówieniu Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Mam nadzieję, że te inwestycje przyczynią się do jeszcze lepszego funkcjonowania straży pożarnych w naszym województwie.

Przypomnijmy, że kwota przeznaczana na potrzeby OSP jest systematycznie zwiększana. W budżecie województwa na 2016 rok zabezpieczono na ten cel 200 tys. zł. Wsparcie otrzymały wówczas 62 jednostki samorządowe. W ubiegłorocznym budżecie województwa (2017 r.), na taką pomoc zabezpieczono dwukrotność kwoty poprzedniej - 400 tys. zł. - wtedy dotację otrzymało 101 samorządów - wszyscy wnioskujący.

W piątek, 18 maja podpisano 13 umów z gminami z powiatu wysokomazowieckiego i powiatu zambrowskiego:
- Ciechanowiec
- Czyżew
- Klukowo
- Kobylin-Borzymy
- Kulesze Kościelne
- Nowe Piekuty
- Szepietowo
- Wysokie Mazowieckie
- Miasto Wysokie Mazowieckie
- Kołaki Kościelne
- Rutki
- Szumowo
- Zambrów

(opr. mk)

 

 

 

facebook