Dodana: 11 lipiec 2017 10:59

Zmodyfikowana: 11 lipiec 2017 10:59

76. rocznica zbrodni w Jedwabnem. Przeprosiny katolickiego biskupa

W poniedziałek, 10 lipca uczczono pamięć ofiar zbrodni w Jedwabnem. W uroczystościach wzięli udział między innymi Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele Prezydenta RP i premiera RP, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec i USA, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, duchowni różnych wyznań, w tym Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.

Ilustracja do artykułu dwnld2120866997.jpeg

Złożono kwiaty przy pomniku, znajdującym się w miejscu masowego grobu, upamiętniającym jedwabieńskich Żydów zabitych 10 lipca 1941 roku. Złożenie wieńców i wiązanek poprzedziła modlitwa, którą poprowadził Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań. Słowo do zebranych wygłosił m.in. Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski. Biskup Markowski powiedział, że Jedwabne to wielki ból i wyrzut sumienia i za ten wielki ból przeprosił w imieniu kościoła katolickiego „braci i siostry narodu żydowskiego”. 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w obchodach 76. rocznicy tego tragicznego wydarzenia wziął udział Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Wiązanka kwiatów od prezydenta została również złożona na cmentarzu żydowskim w Jedwabnem, przy pomniku poświęconym pamięci ofiar.

Oprac. na podst. www.prezydent.pl

Fot. www.prezydent.pl

facebook