Dodana: 10 marzec 2018 15:21

Zmodyfikowana: 12 marzec 2018 08:29

11 marca. Pierwsza niedziela z zakazem handlu

11 marca to pierwsza niedziela z zakazem handlu. Cześć sklepów, w poprzedzajace ją dni, wydłużyła do późna godziny handlu. Ale i w niedzielę nie zabraknie punktów, które będą otwarte. Okazuje się bowiem, że nie tylko osiedlowe sklepiki, gdzie właściciel stanie za ladą, także galerie, przynajmniej jeśli chodzi o gastronomię, rozrywkę, czy usługi również będą otwarte.

Ilustracja do artykułu shopping-mall-1316787_960_720.jpg

"Centrum Handlowe Atrium Biała otwarte w każdą niedzielę!" - informuje na swojej stronie Centrum Handlowe. -
"W niedzielę 25 marca niezmiennie zrobicie zakupy w sklepach, zjecie smaczne dania, a także skorzystacie z szerokiego wachlarza usług".
W związku z wejściem w życie od 1 marca 2018 roku Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni Galeria Biała w Białymstoku informuje, że w niedziele 11 oraz 18 marca otwarte będą tylko wybrane lokale. Ich wykaz podaje na stronie.

W Galerii Alfa pod hasłem "Niedziele otwarte na przyjemności" otwarte są punkty gastronomiczne, kina, rozrywka oraz kwiaciarnie i myjnie a także parking bez ograniczeń. Wykaz otwartych punktów - na stronie galerii. Podobnie postąpiła Galeria Jurowiecka. 

***

W ramach ogólnopolskiej akcji „Przywróćmy zakupy w niedziele! Wolność nie zakazy” podlaska Platforma Obywatelska zorganizowała w sobotę 10 marca, poprzedzającą pierwszą niedzielę bez handlu, konferencję prasową. Miejsce konferencji też było nieprzypadkowe - przed Galerią Białą w Białymstoku, gdzie widać liczne zaparkowane autokary przywożące turystów ze Wschodu.

- Autorytarne państwo zawsze wkracza w życie zwykłych ludzi: zaczyna się od kwestii ustrojowych, które pozornie nie dotykają normalnego człowieka, a potem raptem władza podejmuje decyzje, które dotyczą naszej codzienności. I taką decyzją jest zamknięcie handlu w niedziele w naszym kraju. Protestujemy przeciwko temu, aby Białystok ponosił koszty tej fatalnej inicjatywy, dotykającej wolności każdego z nas. To najbiedniejsze,wschodnie regiony Polski poniosą największe koszty fanaberii ideologicznej PiS-u: sklepy, firmy transportowe, hotele, restauracje, przedsiębiorstwa, które produkują na Wschód, a stanowiące najpoważniejszą część podlaskiego biznesu. - przekonywali działacze PO.

Poinformowali o złożeniu w Sejmie projektu ustawy przywracającej poprzednie regulacje dotyczące handlu w niedziele.

***

Natomiast Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że PIP bedzie prowadził dyżury w niedziele objete zakazem handlu. Zgodnie z decyzją głównego inspektora pracy w każdym powiecie na terenie Polski w niedziele objęte zakazem, począwszy od 11 marca, wyznaczony inspektor pracy będzie pełnił dyżur. Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy zostaną zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał.

Zobacz też: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/kraj_swiat/pip-bedzie-dyzurowac-w-niedziele-objete-zakazem-handlu.html 

Fot. Pixabay

facebook