Dodana: 8 czerwiec 2018 09:45

Zmodyfikowana: 8 czerwiec 2018 09:45

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Białymstoku

Po udanych odsłonach festiwalu w Łomży i Suwałkach - spotkaniach wypełnionych warsztatami, wykładami oraz publicznością otwartą na odkrywanie nauki - czas na szerszą prezentację białostockich uczelni. W czwartek i piątek (7 i 8 czerwca) zapraszamy na kolejne atrakcje XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Ilustracja do artykułu Suwałki (3).jpg

W organizację tegorocznej edycji festiwalu włączyło się 12 szkół wyższych, a także instytucje edukacyjne, artystyczne i sportowe oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk. Wszystko po to, aby pokazać, jak ciekawa i pasjonująca mogą być nauka i sztuka. Każdy z organizatorów zaproponował własną formułę i pomysł na spotkanie z szeroką publicznością. W ten sposób w programie festiwalu znalazło się ponad 600 zróżnicowanych tematycznie imprez.

 

Jakie wydarzenia wybrać? Jak się rozeznać w bogatym programie Festiwalu? Staraliśmy się to Państwu ułatwić i zaproponowaliśmy 9 ścieżek tematycznych. Artystyczna, humanistyczna, prawo, nauki ścisłe, techniczna, społeczna, ścieżka medyczna i nauk o zdrowiu, przyrodnicza, ekonomiczna - przeszukując harmonogram festiwalowych imprez za pomocą tych "ścieżek" z pewnością natrafią Państwo na imprezy, odpowiadające zarówno potrzebom, jak i własnym zainteresowaniom.


W ścieżce artystycznej polecamy m.in. warsztaty z tworzenia audiodeskrypcji czy tańców etnicznych (Uniwersytet w Białymstoku), bookorigami czyli oryginalny sposób zaginania stron w książkach (Biblioteka Politechniki Białostockiej), warsztaty z fotografii sferycznej (Białostocki Park Naukowo-Technologiczny). 8 czerwca warto w ramach Festiwalu wybrać się spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą - artystą, który przygotowuje specjalną wystawę w Galerii Arsenał. Instalacja pt. "Prace i zbiory. Między sztuką, architekturą i nauką" powstaje we współpracy z Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem w Białymstoku. Tego samego dnia w hali Wydziału Architektury PB odbędzie się  klimatyczny koncert ,,Muzyka pustki - Ex Nihilo" (godz. 20:00), w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB - koncert "Młynarski i smaki PRL-u", w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB - spektakl "Bieżenki".

 

Wędrując ścieżką humanistyczną natrafimy m.in. na szereg wydarzeń organizowanych przez Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku oraz konferencję "Człowiek a sztuczna inteligencja". Zapraszamy do aktywnego udziału w tej debacie, która odbędzie się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej 7 czerwca o godz. 17:00. 

 

Jak prowadzić mediacje, zarejestrować działalność gospodarczą, obronić się przed stalkerem dowiemy się z prezentacji na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. 8 czerwca idąc ścieżką prawną będzie można wziąć udział w symulacji rozprawy karnej.

 

Prezentacje związane z naukami ścisłymi i technicznymi to od lat jedne z najbardziej popularnych i lubianych spotkań publiczności festiwalowej z naukowcami. Zapraszamy na "odlotowe" atrakcje fizyczno-geograficzne (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB), programowanie robotów LEGO (Wydzi Informatyki), pokazy cięcia metalu prądem (Wydział Mechaniczny) i wiele innych fascynujących prezentacji na Politechnice Białostockiej. Uczelnia otwiera swoje laboratoria i pracownie na spotkania z młodzieżą od lat 3 do 93 ;). Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zaprasza na warsztaty budowania rakiet, a Uniwersytet w Białymstoku na zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego i oglądanie wahadła Foucaulta.

 

W ramach ścieżki społecznej warto przyjść do czytelni humanistycznej Biblioteki Uniwersyteckiej (UwB), by wziąć udział w warsztatach "Unia Europejska dla młodych". O zasadach "skutecznej komunikacji interpersonalnej" dowiemy się w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku zaprasza 8 czerwca na dyskusję zainspirowaną fragmentem filmu "Gattaca. Szok przyszłości". Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, czy świadoma ingerencja w DNA człowieka może być kolejnym krokiem ewolucjiludzkości

 

Najwięcej propozycji na ścieżce medycznej i nauk o zdrowiu ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 7 czerwca uczelnia zapraszoła na Dzień Otwarty. Specjalne stoiska czekają na zainteresowanych na dziedzińcu Pałacu Branickich. Uczelnia udostępnia także swoje laboratoria, Centrum symulacjimedycznych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych. Ciąg dalszy warsztatów, pokazów medycznych, rad jak dbać o zdrowie i kondycję - 8 czerwca w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku i na Uniwersytecie w Białymstoku.

 

Ścieżką przyrodniczą dojdziemy na Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce i do Centrum Inno-Eko-Tech na Politechnice Białostockiej. Będziemy słuchać "co w trawie piszczy", badać wodę i oglądać świat pod mikroskopem. Na Uniwersytecie w Białymstoku będzie można przyjrzeć się naturze w akwarium i zabawić się w poszukiwacza skamieniałości.

 

Na nietypowe spojrzenie na ekonomię zaprasza Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku (warsztaty 7 czerwca), Uniwersytet w Białymstoku (8 czerwca quiz ekonomiczny i aukcja) oraz Politechnika Białostocka (prezentacja elektrowni hybrydowej funkcjonującej w Centrum Badawczo-Dydaktycznym Wydziału Elektrycznego).

 

To tylko wybrane propozycje! Zachęcamy do stworzenia własnego planu na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Na stronie www.podlaskifestiwal.pl warto skorzystać z funkcji "dodaj do ulubionych".
Na niektóre z imprez festiwalowych obowiązuje wcześniejsza rejestracja, warto sprawdzić, gdzie są wolne jeszcze miejsca. W sobotę zaś - już bez rejestracji - moc atrakcji podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez podlaskie uczelnie.
Patronat honorowy nad XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki sprawują:
- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Wojewoda Podlaski
- Podlaski Kurator Oświaty
- Marszałek Województwa Podlaskiego
- Prezydent Białegostoku
- Prezydent Suwałk
- Prezydent Łomży.

 

źródło: rzecznik PB

facebook