Dodana: 5 czerwiec 2018 08:57

Zmodyfikowana: 5 czerwiec 2018 08:57

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – z Białegostoku przez Łomżę do Suwałk

Wykładem "Nauka w lesie" zainaugurowano w poniedziałek, 4 czerwca na Politechnice Białostockiej XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. We wtorek Festiwal wyrusza do Łomży, w środę - do Suwałk.

Ilustracja do artykułu pfnis inauguracja wystawa pasja scala.JPG

Jak oszukują nas magicy? Czy można podrobić jedzenie? Czy warzywa i owoce mają DNA? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy we wtorek, 5 czerwca, podczas łomżyńskiej odsłony XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Specjalne pokazy przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Na zainteresowanych czekają w Łomży zaskakujące doświadczenia i ciekawe obserwacje. Organizatorzy zapewniają sporą dawkę wiedzy i poczucia humoru, a wszystko zebrane pod dwoma tajemniczymi tytułami: "Umysł przyłapany" i "Ciśnienie". Można będzie m.in. dowiedzieć się, ile waży powietrze i dlaczego alpiniści nie mogą odpoczywać przy szklance mocnej herbaty.

Nowoczesne rozwiązania zaprezentują studenci Politechniki Białostockiej. Zainteresowani dowiedzą się m.in. jak inżynierowie wspierają terapię dzieci autystycznych i pomagają niepełnosprawnym. Będzie też można zbadać jakość powietrza i dowiedzieć się, dlaczego wolny czas warto spędzać w lasach. Zapraszamy też do wirtualnej rzeczywistości. Chętni dowiedzą się, ile tajemnic skrywa kampus PB. 

Coś dla siebie znajdą też smakosze będzie można spróbować chrupek według własnego pomysłu. Tym, którzy za tego typu przekąskami nie przepadają, polecamy zdrowe kanapki i związany z ich przygotowywaniem konkurs. To niektóre z atrakcji proponowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, która zaprasza też m.in. na piknik… z odnową biologiczną.

Osoby zainteresowane zdrowym stylem życia będą mogły spotkać się z dietetykami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjaliści nie tylko udzielą porad, ale określą też nasz wiek metaboliczny i zapotrzebowanie energetyczne. O ćwiczenia będzie można zapytać fizjoterapeutów, którzy zdradzą również tajniki masażu. Wypoczęci będziemy mogli poczuć się jak dzieci - dosłownie, bo uczelnia zaprasza do symulatora życia płodowego.

Uniwersytet w Białymstoku zachęca do zabawy w detektywa. Każdy będzie mógł pobrać i zabezpieczyć ślady linii papilarnych. Chętni dowiedzą się również, w jaki sposób śledczym pomaga matematyka. UwB zaprasza też m.in. na wspólną podróż w przeszłość - będzie można zajrzeć do dawnej szkoły i prześledzić losy własnych przodków, do czego zainspirują warsztaty genealogiczne.

Kolorowy świat chemii - to jedna z propozycji Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku, której przedstawiciele pokolorują też dziecięce twarze zamieniając najmłodszych w bajkowe postacie.

 

W planach jest w sumie kilkadziesiąt wydarzeń - pokazów, warsztatów, prezentacji. Ze wszystkich atrakcji będzie można korzystać w Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, która jest współorganizatorem łomżyńskiej edycji XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.  Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.  Więcej informacji na www.podlaskifestiwal.pl

 

Partnerem wydarzenia jest Prezydent Łomży, który wsparł organizację Festiwalu. XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez podlaskie uczelnie.

 

Patronat honorowy nad XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki sprawują:

- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

- Wojewoda Podlaski

- Podlaski Kurator Oświaty

- Marszałek Województwa Podlaskiego

- Prezydent Białegostoku

- Prezydent Suwałk

- Prezydent Łomży.

 

facebook