Dodana: 24 kwiecień 2018 12:32

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2018 13:09

PATRONAT. Wernisaż wystawy „Żubry. Światło i Cień” Michała Kościa w Galerii Fotografii w Siedlcach

Wystawa fotografii Michała Kościa „Żubry. Światło i Cień” miała premierę w lutym br. w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Teraz będzie prezentowana w Siedlcach na zaproszenie tamtejszej Galerii Fotografii Fokus. Już w czwartek 26 kwietnia 2018 o godz. 18 odbędzie się wernisaż tej wystawy, połączony ze spotkaniem z autorem Michałem Kościem.

Ilustracja do artykułu 100 x 70 cm 5.jpg

Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików – Andrzej Zygmuntowicz, recenzując fotografie Michała Kościa napisał: „Zdjęcia naturalistyczne, pokazujące jak wyglądają i jak żyją żubry zrobiło wielu fotografów przed nim. Ale niewielu zajęło się ukazaniem żubrów jako znaków plastycznych, charakterystycznych dla polskiego krajobrazu. Przy takim podejściu nie ważne są szczegóły budowy ciała, sposoby poruszania się czy ukazanie stadnego życia. Żubry Kościa są pięknem i magią natury. Intrygujące kompozycje kadrów, bazujące na mocnych relacjach między płaszczyznami, liniami i punktami, wsparte ciekawym wykorzystaniem mocnego, naturalnego światła, mają niesłychaną moc skupiania na sobie uwagi widza.”
I takie właśnie fotografie złożyły się na wystawę „Żubry. Światło i Cień”. Jej tytuł trafnie oddaje zamysł i treści, które chce przekazać autor. Żubry, światło, cień to trzej równoprawni, by nie powiedzieć dopełniający się, bohaterowie każdego kadru. Dopiero w tym układzie tworzą nastrojowe, zapadające w pamięć sytuacje, które są pełne emocji, napięcia, zagadkowości, ale także mroczności i niepokoju. Sytuacje, które zafascynowany autora tak bardzo, że musiał je uwiecznić i nadać im własny byt.

Na wystawie „Żubry. Światło i Cień” pokazane są fotografie wykonane na przestrzeni ostatnich 8-10 lat w Puszczy Knyszyńskiej, w okolicach miejscowości Krynki, Szudziałowo, Sokółka (woj. podlaskie). Bardzo trudno było wybrać te 22 kadry spośród tysięcy zdjęć, jakie w tym okresie powstały. Dlatego celami wystawy są pokazanie piękna, majestatu oraz wyjątkowości żubrów, ale także pobudzenie wyobraźni i wywołanie u widzów nieodpartej potrzeby jeszcze bliższego ich poznania.

_______________________

MICHAŁ KOŚĆ – fotoreporter, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików; od 1988 roku zawodowo zajmuje się fotografią prasową, współpracuje z mediami ogólnopolskimi oraz Polską Agencją Fotografów FORUM i Agencją Fotograficzną WSCHÓD; w portfolio ma liczne publikacje, w tym w tytułach opiniotwórczych – m.in. Polityka, Wprost, Newsweek, Gazeta Wyborcza, magazynach podróżniczych – m.in. National Geographic Traveler, Witaj w Podróży, Podróże, oraz w prasie kobiecej; uczestnik wielu przedsięwzięć fotograficznych oraz wystaw fotografii prasowej i przyrodniczej, w tym trzech wystaw indywidualnych: „Żubr – puszcz imperator” w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie i Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie;  „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” w Muzeum Ziemi w Warszawie oraz „Żubry. Światło i Cień” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku; prywatnie miłośnik przyrody oraz bliskich i dalekich podróży, wielbiciel kotów wszelkiej maści i pikantnej kuchni azjatyckiej                

 

facebook