Dodana: 6 maj 2018 19:01

Zmodyfikowana: 6 maj 2018 19:01

PATRONAT. II edycja Dnia Książki Akademickiej i Naukowej

12 maja w Hali Sportowej Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20A odbędzie się II edycja Dnia Książki Akademickiej i Naukowej, której organizatorem jest Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. Wydarzenie ma na celu prezentację oraz promocję rynku wydawniczego publikacji naukowych i akademickich wśród jak najszerszego grona odbiorców. Wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Ilustracja do artykułu PLAKAT DKAIN A4-male.jpg

Program obejmuje przede wszystkim targi książki akademickiej i naukowej, które potrwają w godzinach 10.00-18.00. Wezmą w nich udział następujące instytucje:

- Białoruskie Towarzystwo Historyczne,

- Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, 

- Białostockie Towarzystwo Esperantystów,

- Centrum Dokumentacji Europejskiej,

- Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe,

- Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku,

- Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,

- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,

- Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów,

- Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan,

- Muzeum Okręgowe w Suwałkach,

- Muzeum Pamięci Sybiru, 

- Muzeum Podlaskie w Białymstoku, 

- Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, 

- Muzeum Wojska w Białymstoku, 

- Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej,

- Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Białystok,

- Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku,

- Urząd Statystyczny w Białymstoku,

- Wydawnictwo Humanica Instytutu Studiów Kobiecych,

- Wydawnictwo IPN,

- Wydawnictwo św. Jerzego,

- Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku

Ponadto będzie prowadzony kiermasz dubletów i książek wycofanych z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. 

Imprezy towarzyszące:

13.00-15.00 – Książka naukowa da się lubić! – krótkie spotkania z naukowcami, którzy opowiedzą o ciekawych i ważnych książkach naukowych (dr Maria Bauchrewicz-Tocka, dr Maciej Białous, dr hab. Ewa Gruszecka, ks. dr hab. Andrzej Proniewski, dr Elżbieta Sidoruk, dr Katarzyna Sztop-Rutkowska),

11.00 – 12.00 i 12.00 – 13.00 – warsztaty z book foldingu, które poprowadzi Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia (liczba miejsc ograniczona)

Book folding art polega na zginaniu kartek w książce w ten sposób, by uzyskać trójwymiarową artystyczną kompozycję. Każda praca zaczyna się oczywiście od pomysłu graficznego - jedyne ograniczenie to wyobraźnia. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu zamieszczonego na blogu "Egzemplarz (nie)obowiązkowy" Biblioteki Uniwersyteckiej: http://egzemplarznieobowiazkowy.blogspot.com/2017/04/rzezbienie-w-ksiazkach-czyli-book.html

16.30 -  promocja książki Małgorzaty Dolistowskiej "W poszukiwaniu tożsamości miasta. Architektura i urbanistyka Białegostoku 1795-1939”, której drugie wydanie ukazało się w tym roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku.

Rozprawa Małgorzaty Dolistowskiej to jedna z najważniejszych pozycji naukowych w historiografii naszego miasta. Daje syntetyczny obraz dziejów białostockiej architektury i urbanistyki od okresu zaborów aż po przekształcenia i modernizację przed 1939 r. Publikacja jest pięknie i obszernie ilustrowana oraz napisana przystępnym językiem, powinna się znaleźć na półce każdego znawcy i miłośnika historii Białegostoku.

Dr hab. Małgorzata Dolistowska jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego Studium Badań Zabytków Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Doktorat obroniła w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, natomiast habilitację na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1979-1992 pracowała w PP Pracownie Konserwacji Zabytków, a od 1989 r. wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. 

Pierwsza edycja DKAiN odbyła się 11 maja w Uniwersyteckim Centrum Kultury i została objęta patronatem honorowym Rektora UwB. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Białymstoku. Główny punkt programu również stanowiły targi książki akademickiej i naukowej, w których wzięło udział kilkunastu wydawców z Białegostoku i regionu. Ponadto z Warszawy przyjechali przedstawiciele Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, którzy promowali niedawno opublikowany tom z serii Katalog zabytków sztuki w Polsce, omawiający powiat białostocki. Targom towarzyszyły wykłady i spotkania z autorami oraz specjalistami, w tym z Piotrem Dobrołęckim, redaktorem naczelnym „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Dodatkowo w Czytelni Humanistycznej Biblioteki Uniwersyteckiej zorganizowano kiermasz dubletów i druków zbędnych, z którego dochód został przeznaczony na zakup nowości. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ok. pół tysiąca osób, a sama impreza była relacjonowana przez lokalną telewizję i inne media.

facebook