Dodana: 31 maj 2017 11:20

Zmodyfikowana: 31 maj 2017 11:20

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka już po raz trzydziesty

Zespoły teatralne z jedenastu krajów, czternaście prezentacji konkursowych i osiem wydarzeń w off festiwalu „Moje Miasto”- 30 maja, w Łomży rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Łomżyńskie święto Teatru potrwa do 2 czerwca.

Ilustracja do artykułu Bez tytułu.png

30 jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA zapowiada się niezwykle interesująco ze względu na bogaty program na wysokim poziomie artystycznym: w nurcie konkursowym weźmie udział 14 zespołów wyłonionych spośród 156 zgłoszeń z kraju i zagranicy. Program festiwalu obejmuje występy 9 teatrów zagranicznych /z Włoch, Izraela, Słowacji, Rosji, Hiszpanii, Niemiec, Iranu, Czarnogóry i Łotwy/ oraz 5 z Polski. Tradycyjnie organizowany jest nurt prezentacji ulicznych, który doskonale promuje festiwal, a zarazem pełni funkcję integracyjną i interaktywną. Stary Rynek jest więc miejscem spotkania gości festiwalowych, twórców i mieszkańców naszego miasta. W bieżącej edycji zobaczymy Teatr Pinezka, Teatr Kubika, Circo e Dintorni z Włoch, Yuki Puppets Works z Japonii, Michal Svirioni Theater z Izraela, Teatr Voskressinia z Ukrainy,  odbędzie się wernisaż Joanny Braun oraz familijne koncerty współorganizowane z Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży. Program jubileuszowej edycji festiwalu jest niezwykle bogaty i z pewnością każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. 

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przeglądów teatralnych organizowanych w tej części Europy, jak również jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Odbywa się co roku i skupia teatry portatywne. Ważny z racji pokazywania małych form scenicznych, możliwych do odegrania w niewielkich przestrzeniach. Jest uznanym w środowiskach twórczych w Polsce i za granicą przeglądem spektakli teatrów lalek, prezentującym najnowsze trendy w dziedzinie sztuki lalkarskiej, a także spektakle realizowane w konwencjach i technikach tradycyjnych. Festiwal nie konkuruje z innymi festiwalami czy spotkaniami, ale ma swój styl i charakter! Jest opozycją dla dużych imprez teatralnych w kraju i upomina się o ambitny i heterogoniczny teatr, który zazwyczaj zepchnięty jest na margines.

 

Festiwal jest wizytówką miasta i województwa z 30-letnią historią. Działa na rzecz wzbogacania wartości humanistycznych i kulturotwórczych. Wieloletnia historia festiwalu, to efekt konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży najznamienitsze zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z całego świata. Do tej pory gościło na nim około 350 teatrów z 50 krajów, m. in. z Japonii, Singapuru, Nowej Zelandii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Izraela, Hiszpanii, Serbii, Argentyny. Otwartość na wszelkie teatralne nurty, konwencje i stylistyki, a także zapraszanie do udziału w przeglądzie przedstawień adresowanych do widzów dorosłych czyni łomżyński festiwal niezwykle atrakcyjnym. Podczas festiwalu, obok spektakli prawdziwych mistrzów lalkarskiej profesji, prezentowane są widowiska artystów i teatrów poszukujących nowych form artystycznej wypowiedzi.

 

Podstawowym założeniem festiwalu – poza przeglądem spektakli jest konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych. Jego ambicją jest poszukiwanie interesujących zjawisk w szeroko pojętej przestrzeni teatralnej, konfrontowanie języka sztuki lalkarskiej i teatru formy z pokrewnymi dyscyplinami sztuki oraz otwieranie na nowe przestrzenie działań artystycznych. Festiwal stwarza możliwość promocji, poszerzenia horyzontów teatralnych i rozwijania partnerstwa kulturalnego. Tworzy również interdyscyplinarne forum dla wymiany myśli, doświadczeń, poglądów dla twórców, przedstawicieli teatrów i gości uczestniczących w festiwalu. O jego unikalnej wartości świadczą opinie osobistości i autorytetów ze świata kultury oraz wydźwięk medialny, który towarzyszy każdej edycji na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.

 

W kolejnych edycjach w programie znaleźć można spektakle teatru formy i sztuki lalkarskiej, klasyczne i eksperymentalne, kameralne i plenerowe, dla młodego widza oraz dorosłych. Zapraszane są te teatry, które naszym zdaniem wywodzą się z olbrzymiej pasji twórców i są odzwierciedleniem artystycznych wizji i poszukiwań.

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka jest przede wszystkim konkursem starannie wyselekcjonowanych spośród nadesłanych propozycji spektakli, w którym jury przyznaje nagrody indywidualne i nagrodę Grand Prix, ale festiwal to również liczne imprezy kulturalne w nurcie offowym. Oprócz spektakli konkursowych w każdej edycji organizowane są koncerty, wystawy, spotkania z osobowościami teatru z kraju i z zagranicy, promocje wydawnictw teatralnych. Tradycyjnie odbywają się też prezentacje uliczne, które doskonale promują festiwal, pełnią funkcję integracyjną i interaktywną, ściągają tłumy wielopokoleniowej widowni, również spoza miasta, stymulując turystykę kulturalną w regionie. Przez społeczeństwo festiwal postrzegany jest jako święto sztuki i teatru. Pozwala mieszkańcom na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk, a tym samym daje lokalnej publiczności możliwość kontaktu z bieżącym życiem teatralnym i trendami.

 

Festiwal organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Wojewodą Podlaskim, Prezydentem Miasta Łomży, Starostą Powiatu Ziemskiego. Festiwal jest ważnym wydarzeniem artystycznym, stanowi jedną z form promocji miasta Łomży, a także województwa podlaskiego w Europie. Jest przeglądem przyjaznym dzieciom, poszukującym idealnego przedstawienia, spotkaniem twórców z różnych stron świata i świętem teatru w naszym mieście.

 

Na wydarzenie zaprasza Dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk

Szanowni Państwo,

Tegoroczny festiwal Walizka ma charakter jubileuszowy, mija 30 lat od pierwszej edycji kameralnych spotkań teatru w walizce zapoczątkowanych przez ówczesnego dyrektora teatru Henryka Gałę. W ciągu tych 30 lat festiwal wielokrotnie poddawany był transformacji programowej, reagował na coraz to nowsze trendy we współczesnym teatrze, przemiany społeczne, na historię zmieniającego się świata i urzeczywistniał marzenia artystów.  Wraz z Walizką zmieniało się także oblicze łomżyńskiej sceny. Teatr to festiwal, a festiwal to teatr!

 Dzisiaj, festiwal z 30-letnią historią jest wizytówką miasta. Znany jest w kraju i na świecie. Działa na rzecz wzbogacania wartości humanistycznych i kulturotwórczych. Wieloletnia historia festiwalu, to efekt konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży dobre, bardzo dobre i znakomite zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z całego świata, zaproszone spośród wielu zgłoszeń. Dotychczas gościliśmy około 500 przedstawień z ponad 40 krajów. Festiwal jest otwarty na wszelkie teatralne nurty, konwencje i stylistyki.  Zapraszanie do udziału przedstawień adresowanych również do widzów dorosłych czyni łomżyński festiwal niezwykle atrakcyjnym. Podczas festiwalu, obok spektakli prawdziwych mistrzów lalkarskiej profesji, prezentowane są widowiska artystów i teatrów poszukujących nowych form artystycznej wypowiedzi bądź twórców pracujących daleko od centr kulturalnych.

Jubileuszową, wyjątkową edycję festiwalu chcemy podkreślić poprzez interesujący i bogaty program. Mottem przewodnim jest „teatr i…”. Nie ma w tym prowokacji, to raczej zachęta do dyskusji poszukującej tożsamości, rozmowa o wartościach ogólnoludzkich, przełamywaniu stereotypów i poszukiwaniu lepszego świata. W tym roku wystąpią zespoły z 11 krajów (Słowacji, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Włoch, Iranu, Japonii, Izraela, Czarnogóry, Polski).  Planujemy 14 prezentacji w nurcie konkursowym i 8 wydarzeń w off festiwalu „Moje Miasto”, swoistym prezencie dla mieszkańców miasta.

Teatr z natury rzeczy jest spotkaniem twórców z widzami. Czy w tym roku będzie ono udane, czy nie, będziemy mogli stwierdzić z całą pewnością dopiero po jego zakończeniu.  Spektakle powstałe w realiach Czarnogóry, Niemiec, Iranu, Izraela zapraszamy tutaj, gdzie ich rezonans w naszej rzeczywistości może być zupełnie inny. Nie zawsze są łatwe w odbiorze. Mówią różnymi środkami ekspresji twórczej i odmiennymi językami. Na ogół są malownicze, poszukujące, widowiskowe, dotykają szeroko pojętej kultury i spraw społecznych.  Są wartościowe i skierowane do widza w różnym wieku.  Nie występują przeciwko widzom, ale też niczego im przesadnie nie ułatwiają. Festiwal to nasze święto, ale także fundament, na którym ciągle można coś budować.

Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji 30 edycji festiwalu i są z nami.

W załączeniu folder informacyjny i program 30 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka 

źródło: rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook