Dodana: 15 kwiecień 2019 16:54

Zmodyfikowana: 17 kwiecień 2019 10:10

Innowacyjnie czystszy świat – inkubator misji dla planety

W Białymstoku powstał trzeci Inkubator Samsung dla startupów z Polski Wschodniej i pierwszy na świecie, gdzie w bezpłatnej przestrzeni, przy wsparciu nowych technologii i ekspertów, startupy będą tworzyć rozwiązania na rzecz odpowiedzialności społecznej. To przyjazne i nowoczesne miejsce otwarte jest od poniedziałku (15 kwietnia br.) w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

Minister wita się podając dłoń z prezesem firmy Samsung, w tle pani Ambasador Korei

Białostocki Inkubator Samsunga – po rzeszowskim (nastawionym na nowe technologie) i lubelskim (ukierunkowanym na cyberbezpieczeństwo) – to miejsce dedykowane młodym przedsiębiorcom, którzy oprócz sukcesu biznesowego chcą mieć realny wpływ na globalne działania wspierające przyszłość planety. Wiąże się to ściśle z prowadzoną przez Samsung współpracą z Centrum UNEP GRID Warszawa – organizacją pozarządową realizującą w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP).

Inicjatywa dla przyszłych pokoleń

- Cieszę się, że firmy takie jak Samsung angażują się w tak istotne projekty. Mamy nadzieję, że Polska stanie się liderem rynku przetwarzania danych a Polska Wschodnia, szczególnie Podlasie, z którym od lat jestem związany, odegra tutaj szczególną rolę. Mam głębokie przekonanie bazujące na moim doświadczeniu z Podlasiem, że takie inwestycje oparte przede wszystkim na kreatywności, sprawdzą się w tym regionie – powiedział obecny na otwarciu inkubatora w Białymstoku Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. – Szczególnie cieszy mnie ta inicjatywa, bo to też jest wypadkowa polityki rządu w zakresie wspierania rozwoju i innowacji. Uznanie takich światowych firm, jak Samsung jest potwierdzenie, że postawienie na innowacje zwłaszcza w zakresie nowych technologii jest zasadne i jest to szansa dla Polski Wschodniej.

Z kolei prezes Samsung Polska Electronics Polska, Joseph Kim w swoim wystąpieniu (po polsku) podkreślił: - Jestem dumny, że mogę dziś wraz z Państwem otworzyć Samsung Inkubator w Białymstoku. Ta inicjatywa to część naszego globalnego programu wsparcia startupów. To pierwszy w Polsce i na świecie inkubator dedykowany Celom Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do współpracy zapraszamy startupy, które działają na rzecz edukacji przyszłych pokoleń,  zdrowia, czystego środowiska i gospodarki odpadami, ale także inteligentnych miast i odpowiedzialnej konsumpcji – mówił.

Podczas uroczystości otwarcia jednym z honorowych gości była Ambasador Republiki Korei w Polsce Mira Sun. – W tym roku obchodzimy rocznicę 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Koreą, oba te kraje bardzo mocno współpracują w różnych dziedzinach, szczególnie na polu gospodarki – przypomniała ambasador. – To miejsce, oraz inkubator w Rzeszowie i Lublinie, to dowód naszego współpracy i partnerstwa. Innowacja jest kluczem do wzrostu gospodarczego, zwłaszcza obecnej erze, gdzie technologia ewoluują z prędkością światła – dodała.

 Edukacja i zielony, zrównoważony rozwój

 W białostockim Inkubatorze swoją działalność będzie prowadził startup Planet Heroes, którego główną misją jest posprzątanie świata. W tym celu powstała aplikacja oraz platforma webowa, dzięki której każdy może zaangażować się w sprzątanie śmieci poprzez bezpośrednie wsparcie osoby, która przeprowadziła akcję sprzątania. Działania Planet Heroes spotkały się z uznaniem na międzynarodowej arenie. Startup zdobył niedawno prestiżową nagrodę podczas Forum Narodów Zjednoczonych ds. Nauki i Polityki w sprawie Środowiska w Nairobi.  

Ponadto w Inkubatorze w Białymstoku startupy uzyskają pomoc merytoryczną i technologiczną od partnerów inicjatywy. Najlepsze pomysły mogą liczyć na wsparcie finansowe od firmy Samsung przy zachowaniu pełnych praw do swoich koncepcji. Miejsce będzie także otwarte dla lokalnej społeczności i ma się przyczynić do aktywizacji mieszkańców Podlaskiego – będą tu prowadzone szkolenia, warsztaty kodowania, programy mentoringowe dla lokalnych liderów, organizacji pozarządowych, przedstawicieli świata edukacji. Inkubator będzie również promować ideę Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ edukując w tym zakresie młodzież szkolną oraz chętne do współpracy instytucje i firmy z regionu.

 - Cieszę, się, że w naszym regionie powstają takie miejsca. Stawiamy na rozwój naszych kadr i ich kompetencji, mamy świetnych informatyków, o czym świadczy m.in. oddział NASK w Białymstoku, a obecność firmy o tak światowym zasięgu tylko to potwierdza – mówił dziennikarzom obecny na spotkaniu w inkubatorze wicemarszałek Stanisław Derehajło. - Jesteśmy województwem zielonym, więc ten aspekt naturowy również jest świetne w nasz region wkomponowany. To jest dobre miejsce a połączenie zielonego konserwatyzmu z nowoczesnymi technologiami to kierunek, któremu zarząd województwa będzie patronował.

art

 

 

 

 

 

 

 

facebook