Dodana: 8 kwiecień 2018 08:07

Zmodyfikowana: 8 kwiecień 2018 08:07

Wyjątkowa wystawa upamiętniająca 78. rocznicę zbrodni katyńskiej

Przed nami wyjątkowa wystawa, którą w Białymstoku będzie można oglądać tylko przez jeden dzień. Chcąc upamiętnić 78. rocznicę zbrodni katyńskiej Muzeum Pamięci Sybiru nawiązało współpracę z Muzeum Katyńskim, którego ekspozycja „Zbrodnia 1940” trafi 14 kwietnia do Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego MPS.

Ilustracja do artykułu zaproszenie 14 kwietnia.jpg

Zaprezentowane zostaną nie tylko zdjęcia z ekshumacji, materiały archiwalne i propagandowe związane z Katyniem, ale także mundury formacji, których funkcjonariusze zostali zamordowani przez Sowietów: Policji Państwowej, Służby Więziennej oraz Wojska Polskiego. Właściwa ekspozycja liczy szesnaście barwnych plansz. Pierwsze prezentują genezę antypolskiej polityki Związku Sowieckiego, zawarcie paktu Ribbentrop - Mołotow i jego następstwo w postaci okupacji ziem kresowych przez ZSRS. Kolejna część wystawy ukazuje samą zbrodnię wraz z powiązanymi z nią deportacjami (co jest szczególnie istotne z perspektywy pamięci o Sybirze) oraz odkrycie masowych grobów i wywołane przez to reperkusje polityczne. Ostatnia część wystawy prezentuje walkę o prawdę oraz godne upamiętnienie zbrodni katyńskiej.

Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 15:00. Towarzyszyć jej będzie projekcja filmu „Nie pamiętam” oraz spotkanie z dr. Adamem Buławą - dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Sławomirem Frątczakiem – kierownikiem Muzeum Katyńskiego oraz Agnieszką Markiewicz-Cybulską – prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Białymstoku.

Więcej informacji na stronie Muzeum Pamięci Sybiru.

facebook