Dodana: 3 maj 2018 10:06

Zmodyfikowana: 3 maj 2018 16:28

Wojewódzkie Obchody 227. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja

Główne uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r., zorganizowane przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewodę Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku odbyły się na placu przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Białymstoku. Wzięli w nich udział parlamentarzyści i samorządowcy, żołnierze i kombatanci, mieszkańcy Białegostoku i województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Obchody 3 Maja w Białymstoku (13).jpeg

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów o 8.30 przed Obeliskiem 3 Maja, znajdującym sie w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku. Kwiaty złożyli Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno i dyrektor Gabinetu Marszałka Wiesław Żyliński.

Główne uroczystości odbyły się o 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział m.in. marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno, wojewoda Bohdan Paszkowski, wiceprezydenci Zbigniew Nikitorowicz i Rafał Rudnicki, samorzadowcy i parlamentarzyści, żołnierze i duchowni, kombatanci i mieszkańcy województwa. Były okolicznościowe przemówienia oraz uroczyste składanie kwiatów.

- Ten rok jest wyjątkowo symboliczny, świętujemy bowiem trzy istotne jubileusze: 100-lecie odzyskania niepodległości, setną rocznicę nadania praw wyborczych kobiet oraz 20-lecie utworzenia samorządów województw i powiatów.  Należy podkreślić, że to właśnie samorządy odegrały ważną rolę w rozwoju naszego regionu i naszych małych Ojczyzn,  dobrze wykorzystując przy tym możliwości, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej - powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. - Dziś uroczyście oddając hołd przeszłości, poddajemy się zadumie i refleksji. Czy dołożyliśmy wszelkich starań, aby młodzi Polacy mogli w przyszłości cieszyć się niepodległą, w pełni demokratyczną, silną samorządem i uznaną w Europie i na świecie Polską? Życzę nam wszystkim - w myśl preambuły Konstytucji 3 Maja, którą dziś wspominamy – abyśmy „mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego” - współtworzyli Niepodległą Polskę, działając ku jej rozkwitowi. Bo jak mawiał wybitny mąż stanu Polski międzywojennej Wincenty Witos: „Potęgi Państwa i jego przyszłości nie zabezpieczy żaden, choćby największy Geniusz – uczynić to może cały, świadomy swych praw i obowiązków naród.”

Po części oficjalnej można było wziąć udział w pokazie sprzętu wojskowego i służb mundurowych na Rynku Kościuszki oraz pokazie sprawności kawaleryjskiej w Parku Konstytucji 3 Maja.

Fot. Wojciech Oksztol

Zobacz fotoreportaż: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/fotoreportaze/wojewodzkie-obchody-227-rocznicy-ustanowienia-konstytucji-3-maja.html?vid=527841 

 

 

 

Uchwalenie ustawy zasadniczej było największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792. Historyczna sesja połączonych izb obradowała 3 maja 1791 na Zamku Królewskim. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

 

facebook