Dodana: 19 sierpień 2018 09:45

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2018 09:18

Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce

To jedno z najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym - 19 sierpnia na Górze Grabarce spotkali się prawosławni pielgrzymi z różnych stron Polski i świata. Dwudniowe obchody Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się w sobotę wieczorem. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. W tegorocznym święcie Przemienienia Pańskiego uczestniczył goszczący w Polsce zwierzchnik arcybiskup Waszyngtonu, metropolita Ameryki i Kanady - Tichon. Na główne uroczystości w niedzielę przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m. in. posłowie Władysław Kosianiak-Kamysz, Robert Tyszkiewicz, Paweł Kukiz, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno, członek Zarządu Województwa Stefan Krajewski, starosta powiatu siemiatyckiego Jan Zalewski, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski.

Ilustracja do artykułu Świeto Przemienienia Pańskiego Na Grabarce (63).jpg

W niedzielę Świąteczna liturgia w sanktuarium rozpoczęła się o godzinie 9:45. Przewodniczył jej metropolita warszawski i całej Polski Sawa. W uroczystościach udział wzięła delegacja cerkwi prawosławnej w Ameryce na czele z metropolitą Tichonem, która gości w Polsce od piątku, 17 sierpnia.
W niedzielę, po nabożeństwie liturgii z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na Świętej Górze został poświecony, specjalnie ustawiony z okazji jubileuszu kilkumetrowy drewniany krzyż. Został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, a pielgrzymi mogli się też wpisywać do księgi pamiątkowej. Metropolita warszawski i całej Polski Sawa pozwolił podczas uroczystości na odczytanie listu od prezydenta oraz na zabranie glosu przez przybyłych na uroczystość gości. Sam metropolita podziękował wszystkim za przybycie, podkreślając siłę w jedności. Potrzebę jedności podkreślali też przemawiajacy goście.

Święto Przemieniania Pańskiego jest jednym z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Grabarka jest najważniejszym sanktuarium prawosławnym w Polsce. Tradycja pielgrzymowania na Świętą Górę sięga 1710 roku. Wówczas to jeden z mieszkańców Siemiatycz miał doznać objawienia - wszyscy, którzy dotrą w to miejsce, zostaną uratowani od panującej wówczas epidemii cholery.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej.

Jak informuje portal cerkiew.pl (za opracowaniem Jarosława Charkiewicza) - Przemienienie Pańskie jest nieruchomym świętem, z liczby dwunastu wielkich świąt, obchodzonym 19 sierpnia. Zostało ustanowione w IV w. we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego i należy do najważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Jego najstarsze przedstawienia pochodzą z czasów cesarza Justyniana (VI w.) i mają głównie charakter symboliczny.

Cud Przemienienia dokonał się nie przed całym ludem, lecz o obecności wybranych uczniów Chrystusa. Jego świadkami byli tylko najbliżsi z nich - apostołowie Piotr, syn Zebedeusza Jakub i jego brat Jan Teolog. Oni to byli zdolni wytrzymać wizję chwały nie do zniesienia dla człowieka i zostali dopuszczeni najbliżej poznania tajemnicy mesjańskiej. Aby jednak nie wodzić i tych wybranych apostołów na pokuszenie ciężkim doświadczeniem Krzyża, Chrystus ukazuje się im w blasku Swojej boskiej chwały.

Trzej apostołowie umieszczani są na ikonach u podnóża góry. Zwykle przedstawia się ich jak spadają ze stromego szczytu "na złamanie karku" (odwołanie do Ewangelii św. Mateusza i św. Marka: "upadli na twarz i bardzo się zlękli") lub jak przerażeni oślepiającą wizją leżą przytuleni do ziemi i kryją swoje twarze w fałdach szat. Dużo rzadziej są nieruchomi i w różnych pozach leżą na ziemi (odwołanie do Ewangelii św. Łukasza: "snem byli zmorzeni").

Góra Grabarka to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

 

facebook