Dodana: 12 lipiec 2017 08:13

Zmodyfikowana: 13 lipiec 2017 08:29

Przywróćmy Im twarze i imiona… - 72. Rocznica Obławy Augustowskiej

Augustowskie Placówki Kultury oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie zapraszają na obchody 72. rocznicy Obławy Augustowskiej. W tym roku, po raz kolejny, Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej będzie czasem upominania się o pamięć o ofiarach sowieckiej zbrodni dokonanej w 1945 roku i o informacje w sprawie nieujawnionych do dziś miejsc dołów śmierci, w których spoczywają setki uczestników wydarzeń lipca ’45.

Ilustracja do artykułu ikona 1.jpg

Uroczystości odbęda się 12 lipca

W programie obchodów, poza Mszą Świętą w intencji Ofiar (Bazylika Mniejsza NSJ, godz. 18:00) i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń (godz. 17:45), będzie okazja do zgłębienia wiedzy na temat tzw. Małego Katynia. Zaplanowano spacer po mieście śladami Ofiar Obławy Augustowskiej (początek o godz. 12:00 pod Kolumną Zygmunta Augusta) oraz wykład prezentujący obecny stan wiedzy na temat wydarzeń lipca 1945 roku (MDK, godz. 16:00).

Podczas uroczystości odbędzie się happening na Rynku Zygmunta Augusta (ok. godz. 19:00) pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”, do udziału w którym zapraszamy mieszkańców miasta i gości.

 - Wspólnie przywołamy z imienia i nazwiska wszystkie znane dziś Ofiary Obławy Augustowskiej. Każdy może wziąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem osoby zamordowanej przez sowietów w lipcu 1945 r., odczytać na głos jej imię i nazwisko, i zamocować na specjalnie przygotowanej „ścianie pamięci” pod kolumną Zygmunta Augusta, a ta, po zapełnieniu tabliczkami, ukaże się w barwach narodowych – podkreślają organizatorzy.

Całość zakończy koncert wiolonczelowy w wykonaniu 50 muzyków – uczestników V Warsztatów Wiolonczelowych.

Wstęp wolny!

12 lipca 1945r. rozpoczęła się jedna z największych zbrodni Stalina wobec ludności polskiej. Działania wojsk NKWD, UB i niektórych oddziałów LWP miały na celu rozbicie i likwidację niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia w rejonie Suwałk i Augustowa. Zatrzymano ponad 7 tyś. osób. Więziono ich w ponad pięćdziesięciu miejscach. Sowieci utworzyli obozy filtracyjne, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych. Krępowano ich drutem kolczastym. Trzymano ich pod gołym niebem w dołach zalanych wodą. Część zatrzymanych wróciła do domu. 252 więzionych Litwinów przekazano organom litewskiego NKWD

 

600 osób narodowości polskiej wywieziono w nieznanym kierunku. Ślad po nich zaginął. Aresztowania tych osób dokonały organy SMIERSZ 3 Frontu Białoruskiego. Obława Augustowska nazywana jest też Małym Katyniem.

 

Dla uczczenia ofiar pogromu w Gibach na suwalszczyźnie powstał pomnik autorstwa Andrzeja Strumiłły. Co roku w Gibach odbywaja się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia.

 

Kilka dni przed 70. rocznicą wydarzeń Sejm RP ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

 

 

 

 

źródło: APK

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook