Dodana: 6 wrzesień 2018 13:27

Zmodyfikowana: 6 wrzesień 2018 13:27

„Przez Sybir do Niepodległej” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

Od osiemnastu lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Jego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. Tegoroczne uroczystości upamiętniające Sybiraków odbędą się w dniach 6-7 września. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, marszowi będzie towarzyszyć hasło „Przez Sybir do Niepodległej".

Ilustracja do artykułu Ikona.jpg

Uroczystości zaczynają się w dniu 6 września. Uczestnicy marszu będą mogli obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku, przy Kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku) oraz wystawy plenerowe w centrum miasta.

W dniu 7 września o godz. 10.00 przy Pomniku Katyńskim (ul. Podleśna w Białymstoku) rozpocznie się część oficjalna marszu – przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy. Uczestnicy przejdą od Pomnika Katyńskiego przy ul. Podleśnej do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka (przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku).  

 

Szczegółowy program uroczystości znajduje się TUTAJ 

 

Organizatorami tegorocznego marszu są: Muzeum Pamięci Sybiru, Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie, Zarząd Główny Związku Sybiraków w Białymstoku, Prezydent Miasta Białegostoku, Wschodzący Białystok, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wspólnota Wnuków Sybiraków, Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Podlaski Kurator Oświaty, 18 Pułk Rozpoznawczy, Białostocki Ośrodek Kultury, ZHP Chorągiew Białostocka.

facebook