Dodana: 18 maj 2018 14:39

Zmodyfikowana: 18 maj 2018 14:43

Białostockie obchody 74. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino

W Białymstoku trwają obchody 74. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino. Główne uroczystości odbyły się w południe, 18 maja przed Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uroczystościach wzięli udział Dyrektor Gabinetu Marszałka UMWP Wiesław Żyliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, Zbigniew Kamiński - dyrektor Departamentu Organizacji i Kadr UMWP, kombatanci, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, harcerze, a przede wszystkim młodzież i mieszkańcy miasta.

Ilustracja do artykułu IMG_7770.JPG

Polskie walki o masyw Monte Cassino oraz Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin i były niezwykle krwawe. To była czwarta próba zdobycia wzgórza – pierwsze natarcie przeprowadzone przez Amerykanów i Brytyjczyków i trzy późniejsze, w których brał udział korpus nowozelandzki, zakończyły się fiaskiem. Dopiero  oddziały 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino.

Cmentarz żołnierzy 2. Korpusu pod Monte Cassino jest dziś jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Polacy nie zapominają o poległych tam żołnierzach; znicze są zawsze palone, setki krzyży ozdobiono różańcami.

Obchody rocznicowe były okazją do przypomnienia historii powstania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR i osoby ich legendarnego przywódcy - gen. Władysława Andersa, od którego nazwiska oddziały wojska przyjęły nazwę Armia Andersa.

facebook