Dodana: 31 sierpień 2018 10:00

Zmodyfikowana: 31 sierpień 2018 10:00

38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

31 sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej międzyzakładowy komitet strajkowy pod przewodnictwem Lecha Wałęsy podpisał porozumienie, w którym rząd PRL zgadzał się na spełnienie 21 postulatów strony związkowej. Jednym z najważniejszych punktów było powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych. Doprowadziło to do zarejestrowania Solidarności. Na obchody 38. rocznicy tych wydarzeń zapraszają podlaska Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej wraz z Klubem Internowanych, Więzionych i Represjonowanych.

Ilustracja do artykułu Strajk_sierpniowy_w_Stoczni_Gdańskiej_im._Lenina_05.jpg

Obchody rozpoczną się 31 sierpnia o godz. 12.00 wykładem pt. „Porozumienia sierpniowe - w walce o prawa robotnicze”, który wygłosi w siedzibie Zarządu Regionu (ul. Suraska 1) dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku. Następnie o godz. 14.00 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Ofiarom stanu wojennego wiszącą na ścianie budynku przy ul. Lipowej 20, gdzie przez kilkadziesiąt lat mieścił się I Komisariat Milicji Obywatelskiej, w którym w latach osiemdziesiątych zatrzymywano i przesłuchiwano działaczy opozycji, a także uczestników słynnych „spacerów”, odbywanych w tym okresie przez mieszkańców Białegostoku w proteście przeciwko polityce władz komunistycznych. Ostatnia część obchodów odbędzie się w niedzielę 2 września o godz. 12.30 w kościele św. Kazimierza Królewicza (ul. Leszczynowa), gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji działaczy NSZZ „Solidarność”. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty pod usytuowanym przy kościele pomniku „Solidarności”. Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach.

 

Przypomnijmy, że 31 sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa podpisał porozumienie, w którym ówczesny rząd PRL zgadzał się na spełnienie 21 postulatów strony związkowej, w tym pierwszego – powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych – co doprowadziło do zarejestrowania Solidarności. Stronę rządową reprezentował wówczas wicepremier Mieczysław Jagielski.

 

Solidarność szybko przekształciła się w masowy ruch społeczno-polityczny, który w pewnym momencie liczył aż 10 mln członków. Trwało to do 13 grudnia 1981 roku, kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny.

 

Do tych porozumień Sierpniowych doprowadził bezpośrednio strajk w Stoczni Gdańskiej, jaki wybuchł 14 sierpnia 1980 roku. Stoczniowcy domagali się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, Andrzeja Kołodzieja i Lecha Wałęsy, zbudowania pomnika ofiar masakry robotników z grudnia 1970 roku, podwyżki płac, dodatku drożyźnianego, wyrównania dodatków rodzinnych do wysokości, w jakiej otrzymuje milicja, oraz gwarancji dla strajkujących.

 

Dwa dni później doszło do porozumienia z dyrekcją, ale jedynie Stoczni Gdańskiej. Ze strajkującymi z innych zakładów nikt nie podjął rozmów. I wtedy rozpoczął się strajk solidarnościowy. 17 sierpnia powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który opracował 21 postulatów.

 

Przez blisko dwa kolejne tygodnie trwały trudne negocjacje z przedstawicielami rządu, które ostatecznie doprowadziły do podpisania Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku.

 

fot.wikipedia.pl 

 

 

 

facebook