Dodana: 22 październik 2018 15:10

Zmodyfikowana: 22 październik 2018 15:10

Rozkwit Białostockiej Puszczy Krzemowej

Rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, programy do zarządzania globalnym łańcuchem dostaw oraz systemy bezpieczeństwa chroniące najważniejszych europejskich premierów i prezydentów – to nie lista projektów realizowanych w tajnych laboratoriach Googla czy Facebooka, a codzienność białostockich informatyków. O 5 globalnych projektach realizowanych przez naszą lokalną firmę opowiadają programiści, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami, stając w szranki ze światowymi konkurentami.

Ilustracja do artykułu Grafika_1 (1).jpg

Podróżnicza sztuczna inteligencja

Dziś podróż samolotem, szczególnie do dalszych zakątków globu, to wyzwanie logistyczne. Wiele przesiadek, różne linie lotnicze i systemy rezerwacyjne, to tylko niektóre trudności, z jakimi trzeba się mierzyć podczas podróży służbowej. Panaceum na to może okazać się inteligentny asystent podróży. AutomatedCheckin to aplikacja w formie chatbota, dostępna z poziomu najpopularniejszych komunikatorów sieciowych (tj. Skype, Messenger itd.), będąca wirtualnym asystentem osób podróżujących liniami lotniczymi. – Celem bota jest pomoc użytkownikowi w przejściu przez cały proces odprawy online. System jest w stanie sam automatycznie przeprowadzić odprawę przez Internet. Najciekawszą częścią tej aplikacji było użycie sztucznej inteligencji w celu analizy języka naturalnego – dzięki temu bot jest w stanie zrozumieć zamiary i intencje użytkownika, natomiast z perspektywy użytkownika jest to zupełnie nowy sposób komunikacji z aplikacją, możliwie zbliżony do zwykłe,j tekstowej rozmowy z innym człowiekiem – opowiada  Mariusz Dobrowolski, .NET Developer.

Globalne łańcuchy dostaw

Nie opuszczając biura w Białymstoku, programista może mieć wpływ na codzienne działanie światowych potentatów o miliardowych obrotach. A wszystko to dzięki platformie do zarządzania dostawcami oraz ryzykiem w łańcuchu dostaw firmy Procurence. Platforma jest używana między innymi przez niemieckie koleje (Deutsche Bahn), duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas czy amerykańskie AGCO. – Oprogramowanie, które współtworzymy dla klienta ma na celu np. pomóc brazylijskim fabrykom w koordynacji zakupów komponentów od chińskich wytwórców, które zostały wcześniej zaprojektowane w USA – mówi Karol Łapiński, .Net Developer.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Pracując w Białymstoku można czuwać nad bezpieczeństwem głów największych europejskich państw. – System, nad którym pracujemy, zajmuje się ostrzeganiem o niebezpieczeństwie. Gdy pojawia się jakieś zagrożenie (wybuch wulkanu, zamieszki, atak terrorystyczny) odpowiednie osoby są o nim informowane, oraz otrzymują instrukcję na temat tego, jak mają postępować. Dodatkowo przed wyprawą do mniej bezpiecznych rejonów świata, zespół czuwający nad bezpieczeństwem VIP-a otrzymuje maila z najważniejszymi informacjami przydatnymi przy wyjeździe do danego kraju. System korzysta również z aplikacji na telefony. Obecnie przetwarza on dziennie kilka tysięcy podróży oraz obsługuje globalnie ponad 100 tys. pracowników różnego szczebla. Z naszego systemu korzystają także służby odpowiedzialne za ochronę VIP-ów europejskich państw – mówi  Tomasz Karelus, Project Manager, Team Leader.

Rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość jest jednym z najważniejszych trendów przyszłości. Nasi lokalni programiści mają z nią styczność poprzez tworzenie oprogramowania wykorzystywanego w laboratoriach badawczych.  – Praca w specjalistycznym laboratorium wymaga wysokiej staranności i stosowania się do ściśle określonych procedur, przestrzegania standardów jakości, czy skrupulatnego wypełniania dokumentacji. Tu znajduje zastosowanie rozwiązanie HoloLens, czyli specjalne gogle, które w połączeniu z systemem klasy LIMS – oprogramowaniem do zarządzania przepływem informacji w laboratoriach, wspiera laboranta w codziennych czynnościach. HoloLens to gogle wyposażone w zestaw sensorów, wyświetlacze oraz specjalny procesor do przetwarzania obrazów w rozszerzonej rzeczywistości. Laborant, który patrzy przez Hololensy na konkretną probówkę, będzie widział w goglach dokładny opis jej zawartości, co zminimalizuje ewentualne błędy. System sam skanuje kod paskowy danej probówki, wyświetla informacje o jej zwartości, sposobie przechowywania oraz zaplanowanym dalszym działaniu – opowiada Paweł Żywalewski, .Net Developer.

Mobilna analiza ryzyka

Analiza ryzyka biznesowego w firmach produkcyjnych to ważne zadanie mające wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zadanie to jest wspierane przez specjalistyczne oprogramowanie  Meercat. Ten zaawansowany system zarządzający ryzykiem w firmach produkcyjnych w dobie smartfonów wymaga wersji mobilnej i to na obu systemach operacyjnych. – Najciekawszym aspektem tego projektu był dobór technologii. Dość niekonwencjonalnym krokiem było wykorzystanie oprogramowania Xamarin Forms. Dzięki temu mogliśmy stworzyć jedną aplikację, która mogła być uruchomiona zarówno na urządzeniach z androidem, jak i na smartfonach z iOS. Udało się osiągnąć stan, gdzie zdecydowana większość kodu źródłowego była uniwersalna dla obu najpopularniejszych platform mobilnych – tłumaczy Mariusz Dobrowolski, .NET Developer.

Podlasie to region, który posiada doświadczonych programistów, realizujących globalne projekty. Przyszłość rozwoju regionu w obszarze IT wspierają także inicjatywy takie, jak lokalny Klaster Technologiczny InfoTech oraz ogólnopolska inicjatywa zrzeszająca producentów oprogramowania SoDA.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook