Dodana: 27 wrzesień 2018 10:36

Zmodyfikowana: 27 wrzesień 2018 10:36

Podlaskie Forum Gospodarcze obradowało w Bielsku Podlaskim

Cykliczne obrady Podlaskiego Forum Gospodarczego, inicjatywy konsolidującej organizacje zrzeszające przedsiębiorców z terenu województwa podlaskiego i radę przedsiębiorczości przy Marszałku Województwa Podlaskiego, odbywają się od początku tego roku z udziałem prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk z inicjatywy Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. Spotkanie w ramach Forum odbyło się dziś, 26 września w Urzędzie Miasta Bielsku Podlaskim.

Ilustracja do artykułu Podlaskie Forum Gospodarcze w Bielsku Podlaskim (10).png

Uczestników spotkania  powitał gospodarz burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski przedstawiając swoje miasto jako piąte co do wielkości w województwie podlaskim, prężnie rozwijającym się pod względem gospodarczym, o dość niskiej stopie bezrobocia – 5,7 proc w powiecie (mniej niż średnia w województwie).

Marszałek Jerzy Leszczyński podsumował realizację Strategii Województwa Podlaskiego i RPOWP.

- Jeśli chodzi o RPO mamy kontraktację sięgająca blisko 60 proc. środków z 5 mld do naszej dyspozycji w tej perspektywie, jeśli chodzi o certyfikację, czyli o wydanie środków, mamy 12,5 proc. i choć faktycznie jesteśmy na końcu stawki, do końca roku wymagane jest 13 proc. i to wykonamy. Te pięć lat, które jest do końca 2023 r jest to okres, który pozwoli nam dobrze wydać te pieniądze. Nie ma  zagrożenia, że jakieś pieniądze przepadną lub ich nie wykorzystamy . Nie mamy takich obaw wbrew retoryce rządu. Mamy też możliwość przesunięcia środków – powiedział marszałek Leszczyński.

Dodał, że pismo ‘Wspólnota” w zamieszczonym w najnowszym numerze rankingu umieściło Podlaskie na pierwszym miejscu pod względem wydatków na inwestycje w latach 2015-2017, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca.

- Jesteśmy biednym województwem, ale na drogi, szpitale, jednostki kultury wydajemy najwięcej. – uzupełnił marszałek.

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, mogą być problemy z  wykonaniem planu transportowego.  10 inwestycji w trakcie, 8 jest realizowanych, a w dwóch przypadkach Zarząd Województwa ma nadzieję że podpisze umowy do i rozpocznie inwestycję do końca października. Chodzi o drogi Dąbrowa Białostocka- Sokółka oraz Ciechanowiec-Ostrożany.

- Ceny są o 100 procent wyższe w porównaniu do 2016 r. Dlatego podpisaliśmy umowę intencyjną z Europejskim Bankiem Rozwoju, by mieć możliwość uruchomienia linii kredytowej. To pozwoli nam inwestycje dokończyć i mieć środki na wkłady własne. – dodał Jerzy Leszczyński.

Marszałek wspomniał też o długo oczekiwanej także w subregionie Bielskim Via Carpatii, czy budowie S19 oraz o udziale województwa w obradach CPRM.

(oprac. ak, at)

facebook