Dodana: 30 lipiec 2018 12:11

Zmodyfikowana: 30 lipiec 2018 12:11

Nowość SM MLEKPOL. Jeszcze tego lata trzy nowe, owocowo-warzywne smaki jogurtów MILKO

Katalog produkowanych w mrągowskim OZPM MLEKPOL wyśmienitych napojów fermentowanych wzbogacono o linię jogurtów Acti Vege.

Ilustracja do artykułu MLEKPOL_Milko w nowej szacie.jpg

- Ten wyprodukowany z najlepszego mleka jogurt MILKO, przedstawiamy tym razem w wersji warzywno – owocowej, gdzie dobroczynne atrybuty jarzyn dopełnia naturalna słodycz owoców. Produkty z linii Acti Vege uzupełnione są także o błonnik, którego cenne właściwości wspomagają funkcjonowanie organizmu – mówi Ewa Gromadzka, kierownik marketingu SM MLEKPOL w Grajewie. 

Jogurty MILKO ActiVege dostępne są w trzech smakach: marchew–mango z błonnikiem, jarmuż-kiwi z błonnikiem, burak–czarna porzeczka z błonnikiem. 

- To propozycja dla osób zainteresowanych racjonalną dietą i aktywnym trybem życia. Acti Vege jest pełnowartościową przekąską w wygodnym wąskim kartoniku z zakrętką. Pojemność 330 ml to idealna porcja na raz. To kolejny produkt z serii MILKO idealnie wpisujący się w trend On the Go. W sposób nie narażający na wylanie się produktu lub jego zepsucie możemy zabrać go ze sobą do pracy, na plażę czy wycieczkę rowerową – dodaje Ewa Gromadzka.

To nie wszystkie nowości w linii MILKO. Produkty już znane konsumentom jak jogurty naturalny i smakowe, maślanki naturalna i truskawkowa oraz kefir,  już w wakacje pojawią się w sklepach, w nowych, odświeżonych graficznie opakowaniach.

- Proponujemy konsumentom nowa szatę graficzną kartoników MILKO. Swoim przekazem nawiązuje do naturalnych składników napojów MILKO: najlepszej jakości polskiej mlecznej bazy, soczystych owoców i świeżych warzyw. Forma opakowań pozostaje niezmienna. To wciąż wygodne wąskie kartoniki  nie obciążające naszych toreb ani środowiska naturalnego – informuje Ewa Gromadzka, kierownik marketingu Mlekpolu. 

Wszystkie Jogurty MILKO powstały z mleka krów skarmianych paszami bez GMO. Napoje fermentowane MILKO nie zawierają syropu glukozowo – fruktozowego.

Za: inf. wł. firmy

facebook