Dodana: 11 grudzień 2018 11:51

Zmodyfikowana: 11 grudzień 2018 11:51

Możliwości rozwoju współpracy gospodarczej ze Szwecją

Zasadom oraz praktycznym uwarunkowaniom prowadzenia eksportu do Szwecji poświęcone było spotkanie zorganizowane w dniu 10 grudnia 2018 r. w Białymstoku przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Spotkanie Szwecja 10_12_2018.jpg

Pomimo przedświątecznego okresu w Izbie Przemysłowo-Handlowej, będącej współorganizatorem tego wydarzenia, pojawiło się wielu przedsiębiorców zainteresowanych możliwościami jakie oferuje szwedzki rynek. W roli prelegentów wystąpili Magdalena Pramfelt-Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej w Gdańsku  oraz   Maciej Zieliński- z Wydziału Krajów Europejskich, Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Doskonałym uzupełnieniem informacji  przekazanych przez prelegentów była prezentacja firmy Unihouse  oraz jej doświadczeń w kontaktach handlowych ze Szwecją obejmująca takie elementy jak  zawieranie umów, negocjacje handlowe, bezpieczeństwo biznesowe perspektywiczne branże, uwarunkowania prawne i administracyjne. Informacje te przekazał Marek Popławski- Dyrektor Sprzedaży w Unihouse,  Oddział  Unibep.

 

Szwedzki Produkt Krajowy Brutto  jest zbliżony do PKB Polski, jednak generuje go populacja trzykrotnie mniejsza od ludności  naszego kraju. Szwecja zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem konkurencyjności, oferuje też szereg udogodnień kierowanych do innowacyjnych przedsiębiorstw, włączając w to zwolnienia podatkowe dla firm prowadzących działalność inwestycyjną. W Polskim eksporcie do Szwecji dominują maszyny i urządzenia, coraz większą obecność na tym rynku odnotowują także przedstawiciele branż wschodzących, w tym sektor ICT i producenci kosmetyków. Z informacji przekazanych przez przedstawiciela Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że wkrótce zostanie uruchomiona nowa pula środków na udział w targach i imprezach branżowych.
Ułatwień w kontaktach ze szwedzkimi firmami polscy przedsiębiorcy mogą poszukiwać kontaktując się z Polsko-Szwedzką Izbą Gospodarczej w Gdańsku (internetowy adres Izby: psig.com.pl).

 

facebook