Dodana: 3 wrzesień 2018 11:18

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2018 11:18

Czy śmieciarka może być innowacyjna? Firma Comeco chce produkować innowacyjne zabudowy do śmieciarek

Działająca w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku firma Comeco chce wprowadzić nowinkę technologiczną, związaną ze śmieciami. Ta spółka-córka firmy Koma, która od ponad dziesięciu lat w północno-wschodniej Polsce zajmuje się odbiorem nieczystości chce produkować innowacyjne zabudowy do śmieciarek.

Ilustracja do artykułu koma6.jpg

Przedsiębiorstwo obsługuje ponad 200 tys. gospodarstw z 60 gmin w sześciu województwach Polski. W 2016 r. otworzyła dwa nowe oddziały w Elblągu i Białymstoku. Obecnie jest w trakcie uruchomienia kolejnego na terenie Lublina. Pracę daje dla ponad 500 osób.

Comeco buduje na terenach ełckiego technoparku i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fabrykę, która będzie produkować wielofunkcyjne zabudowy samochodów ciężarowych, które będą przystosowane do wywozów odpadów komunalnych. Obecnie standardem są śmieciarki jednokomorowe, gdzieniegdzie można zauważyć pojazdy wyposażone w dwie komory, które odbierają np. plastik i makulaturę jednocześnie do dwóch oddzielnych komór.

Comeco stworzyło innowacyjną zabudowę do śmieciarek, za pomocą której możliwe będzie odbieranie aż trzech rodzajów odpadów (np. plastiku, papieru i szkła) w jednym czasie, ze wszystkich rodzajów pojemników.

- Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest zastosowanie dwóch równych skrzyń ładunkowych oddzielonych od siebie horyzontalną przegrodą. Skrzynie ładunkowe mają oddzielne komory zasypowe, które uniemożliwiają zmieszanie się różnych rodzajów odpadów. Każda z komór jest wyposażona w prasę zgarniającą, przemieszczającą odpady z komory zasypowej do odpowiedniej skrzyni ładunkowej - opowiada o innowacji Krzysztof Pilczuk, konstruktor Comeco.

To nie wszystko. W nowej zabudowie śmieciarki przewidziano zastosowanie inteligentnych sensorów opto-elektronicznych, które same będą identyfikować pojemniki na śmieci. W efekcie urządzenie samo sprawi, że zawartość kubłów trafi do odpowiedniej komory w śmieciarce. System pozwala również na akustyczną identyfikację zawartości pojemników, co zapobiega niepożądanemu mieszaniu różnych grup śmieci.

Nowoczesna zabudowa w pierwszej kolejności będzie używana w firmie Koma. Jednak już teraz firma sonduje możliwości sprzedaży tej technologii na rynkach zagranicznych.

(opr.mk)

facebook