Dodana: 22 grudzień 2018 18:41

Zmodyfikowana: 23 grudzień 2018 16:54

Wigilia miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku

"Wśród nocnej ciszy", "Jezus malusieńki" - najpiękniejsze polskie kolędy odśpiewaliśmy wspólnie w niedzielę, w czasie 11. już Miejskiej Wigilii w Białymstoku. W tym wspólnym, ekumenicznym święcie udział wzięło kilkaset osób. Mieszkańcy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy, a także zostali pobłogosławieni przez duchownych dwóch wyznań: katolickiego i prawosławnego.

Ilustracja do artykułu ekumenicyna wigilia w Bialzmstoku (1).JPG

- Spotyka nas wigilia, która zapowiada przyjście Jezusa Chrystusa. Bardzo się cieszę że tak licznie tutaj dzisiaj przybyliście. Wiem, że część z was spędzi te święta samotnie, w ogródkach działkowych, kuchniach letnich - ale chciałbym was zapewnić, że szczeglnie w tych trudnych warunkach można Boga spotkać - zapewniał zebranych ojciec Edward Konkol, pomysłodawca i wspólnie z Miastem Białystok organizator Wigilii Miejskiej. - Ja w życiu przeżyłem 59 świąt Bożego Narodzenia, ale takie prawdziwe święta, najducowniejszą wigilię przeżyłem kiedy przebywąłem w Warszawie, wśród kloszardów. Tam, ograbiony ze wszystkiego tego, co świat czyni świętami, kiedy było szaro, brudno - On się pojawił. Żywy, prawdziwy. I tej bliskości Boga, tego doświadczenia namacalnego wam życzę. Abyś miał po co, dla kogo i z kim żyć.

Dzisiaj, w niedzielę 23 grudnia prezydent Polski ogłosił żałobę narodową z powodu tragicznej śmierci górników w czeskiej kopalni. I za tych zmarłych górników, za ich rodziny, które czekają tak trudne święta, wspólnie odmówiono modlitwę Zdrowaś Mario.

W imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego życzenia złożył wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

– Chciałbym podziękować organizatorom tak wspaniałej inicjatywy: księdzu Edwardowi i panu prezydentowi Truskolaskiemu - podkreślił marszałek Kosicki. - To piękne, że możemy spotkać się razem w tym miejscu i wspólnie usiąść do jednego stołu. Życzę Wam przede wszystkim zdrowych, radosnych świąt Bożego Narodzenia – pełnych miłości, życzliwości i łask Bożych. Życzę też Wam szczęśliwego Nowego roku. Mam nadzieję, że ten 2019 rok będzie rokiem lepszym dla mieszkańców Białegostoku, ale i całego regionu.

Błogosławieństwo miało charakter ekumeniczny i udzielili je: ks. bp Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej, oraz ks. Andrzej Sacharczuk z prawosławnej parafii św. Mikołaja w Białymstoku.

– Bóg nas nie pozostawił chociaż doświadczyliśmy słabości, niemocy, dotknął nas grzech. Zapowiadał przyjście Zbawiciela i to się dokonało - podkreślił ks. bp Henryk Ciereszko.

Miejską wigilię – podobnie jak w latach ubiegłych – przygotowało Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA wspólnie z prezydentem Białegostoku. 

Na wszystkich uczestników uroczystości czekały wigilijne potrawy, w których przygotowanie zaangażowali się także białostoccy przedsiębiorcy. Przygotowano 12 tysięcy pierogów, ponad dwie tony bigosu, blisko tonę śledzi. Nie zabrakło też ryby po grecku, pieczywa. Najbardziej potrzebujący będą mogli zabrać jedzenie do domu.

mk

facebook