Dodana: 19 październik 2018 14:14

Zmodyfikowana: 19 październik 2018 14:14

To jest czas kobiet. Kandydatki KO zgłaszają Białostocki Program In Vitro i pełnomocniczkę ds. kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Białegostoku na niedzielnej, 14 października konferencji prasowej zgłosiły Białostocki Program In Vitro. Zaproponowały również powołanie pełnomocniczki ds. kobiet przy samorządzie miasta. Kandydatki wsparła swoją obecnością wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Ilustracja do artykułu koalicjakon.jpg

Białostocki Program In Vitro zakłada współfinansowanie przez samorząd leczenia bezpłodności metodą In vitro, skierowany jest do kobiet między 25. a 40. rokiem życia. Samorząd miejski w każdym wypadku dokładałby do procedury 5 tys. zł. Przy niepowodzeniu zastosowania metody za pierwszym razem, dołożyłby do powtórzenia zabiegu jeszcze dwa razy.

Likwidacja przez PiS rządowego programu in vitro spowodowała, że ta metoda leczenia bezpłodności stała się dostępna wyłącznie dla osób, które dysponują dużymi środkami finansowymi. Zdaniem kandydatek warto pomóc bezdzietnym parom z Białegostoku, dla których metoda in vitro jest jedyną nadzieją na posiadanie dzieci, a których nie stać na jej samodzielne sfinansowanie.
- Warto, by Białystok dołączył do grona wielu polskich miast, w których funkcjonują samorządowe programy wsparcia in vitro. Zwłaszcza, że Białystok jest kolebką polskiego in vitro. – mówiły kandydatki na konferencji.

Samorządowy program In vitro działa już m.in. w Częstochowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi czy Gdańsku.

 
Tuż po konferencji prasowej odbyło się spotkanie pn. "Sprawa Polek". W samorządach powinniśmy szukać systemowych rozwiązań, aby prawa kobiet były całkowicie respektowane. Taką inicjatywą jest pomysł o powołaniu pełnomocniczki ds. kobiet w Białymstoku.

- To jest czas kobiet. Kobiety w samorządzie mają dużą rolę do spełnienia, są gwarantem, że samorządy będą bardziej otwarte, będą szybciej działały, będą bardziej prospołeczne – zapewniała podczas spotkania Małgorzata Kidawa-Błońska, a inicjatywa powołania w Białymstoku pełnomocniczki ds. kobiet jest jak najbardziej właściwa.

(at)

facebook