Dodana: 3 sierpień 2017 15:22

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2017 15:23

Szybciej, łatwiej i bezpieczniej na wylotówce do Warszawy. Już pod koniec roku ma się rozpocząć budowa węzła Porosły

Na przebudowę trasy wylotowej na Warszawę miasto Białystok otrzymało z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ponad 172 mln zł. Dzięki tej inwestycji obejmującej budowę węzła Porosły białostoczanie zyskają łatwiejsze i szybsze połączenie z Warszawą. Prace budowlane powinny rozpocząć się na przełomie 2017/2018.

Ilustracja do artykułu excavators-1212472_960_720.jpg

Na realizację inwestycji Węzeł Porosły Unia Europejska przeznaczyła 172,5 mln zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 203,5 mln zł. Teraz Miasto stara się o pozwolenie na budowę. Następnie wybierze wykonawcę inwestycji. Prawdopodobnie rozpoczęcie prac nastąpi pod koniec 2017 roku lub na początku 2018 roku. Inwestycja potrwa dwa lata.

 

W ramach inwestycji powstaną dwupoziomowe skrzyżowania, rozjazdy, wiadukt nad torami, zostanie przebudowany odcinek ul. Jana Pawła II. Ponadto zapewnione zostaną drogi serwisowe, wiadukty i inne elementy infrastruktury drogowej, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i chodniki. Dzięki tej inwestycji nastąpi połączenie drogi wlotowej z Warszawy z Trasą Generalską. Będzie to możliwe po przebudowie 800 m fragmentu ul. Kleeberga.

 

Warto przypomnieć, że w tym samym konkursie POPW, zostały pozytywnie rozpatrzone  dwa projekty Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Prawie 216 mln zł. województwo otrzyma na budowę  ponad czternastu kilometrów odcinka na trasie Markowszczyzna – Łapy i blisko dziewięć kilometrów DW 685 na odcinku Zabłudów – granica gminy.
W kwietniu, dofinansowanie z PO Polska Wschodnia otrzymały też  projekty drogowe na trasie Białystok- Supraśl i Kleosin – Markowszczyzna. Te inwestycje również realizuje PZDW

Czytaj : Prawie 400 milionów na kolejne drogi w województwie podlaskim

 

źródło:UM Białystok
ak

fot.pixabay

facebook