Dodana: 29 sierpień 2018 10:42

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2018 10:42

Pamięć o bohaterskiej sanitariuszce

We wtorek, 28 sierpnia minęły 72 lata od tragicznej śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”. W hołdzie bohaterskiej sanitariuszce Armii Krajowej, pod jej pomnikiem przedstawiciele władzy centralnej (wojewoda) i samorządowej (przedstawiciele prezydenta Białegostoku) złożyli kwiaty.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

W Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich, znajduje się pomnik poświęcony bohaterskiej sanitariuszce „Ince”. Powstał w ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” związana jest z naszym regionem, urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

(na podst. www.bialystok.pl)

facebook