Dodana: 8 lipiec 2017 10:47

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2017 14:28

Niewybuch z II wojny światowej w okolicach ul. Ciołkowskiego. Będzie ewakuacja części mieszkańców Białegostoku i Supraśla

Podczas prac budowlanych na ul. Ciołkowskiego natrafiono na niewybuch z czasów II wojny światowej. Jest to bomba o wadze 500 kg. z czego 220 kg to materiał wybuchowy. Siła rażenie w razie eksplozji sięga 1300 m. Na niedzielę ( 9 lipca) zaplanowano akcję podnoszenia i przewiezienia bomby na poligon w Orzyszu. Tam zostanie zdetonowana. Będzie konieczna ewakuacja mieszkańców zamieszkujących strefę rażenia – obszar ewakuacji obejmuje mieszkańców 60 ulic w Białymstoku ( 7295 osób zameldowanych) i 45 W Supraślu ( 2762osób zameldowanych). W związku z akcją, policjanci odwołali obchody swojego święta, zaplanowane na niedzielę (9.07). Będą pomagać przy ewakuacji i zabezpieczać teren zagrożenia podczas podnoszenia bomby

Ilustracja do artykułu 0x0 (3).jpg

O niebezpiecznym znalezisku i planowanej akcji informowali podczas konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, przedstawiciele Policji, wojsk saperskich, Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Podczas prac związanych z inwestycją na ul. Ciołkowskiego natrafiono na niewybuch z II Wojny Światowej. Jest to bomba o wadze 500 kg , z czego 220 kg to jest materiał wybuchowy. Strefa rażenia a w razie wybuchu sięga 1300 m – informował prezydent Truskolaski
Akcja podniesienia niewybuchu rozpocznie się w niedzielę, 9 lipca o godz. 12.00.  Jej zakończenie jest planowane na godz. 16.00.
Władze Białegostoku i Supraśla, a także zaangażowane służby apelują do mieszkańców ulic objętych strefą zagrożenia o opuszczenie mieszkań do godz. 12.00.
 
Po stronie gminy Białystok w tym czasie, w wyznaczonych punktach, zostaną podstawione miejskie autobusy, z których będą mogli skorzystać ci, którzy nie zdecydują się na własny transport. Zostaną przewiezieni do siedmiu szkół na terenie Białegostoku (wykaz placówek w załączniku).  Również gmina Supraśl  organizuje transport dla osób, które będą miały problem z opuszczeniem strefy.
 - Wyznaczyliśmy miejsca czasowego pobytu dla osób z naszej gminy – to szkoła w Sobolewie i przedszkole w Ogrodniczkach – informował Radosław Dobrowolski.
 Od godz. 12.00 do pracy przystąpią saperzy. Zakończenie akcji planowane jest na godz. 16.00. Wówczas mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów. W tym celu ponownie zostaną uruchomione specjalne autobusy.

Bezpośrednio o ewakuacji, już od piątku, będą informować mieszkańców strefy zagrożenia policjanci i strażnicy miejscy. 

W związku z akcją ewakuacyjną policjanci odwołali obchody swojego święta, zaplanowane na niedzielę (9.07). Będą pomagać przy ewakuacji. 

Służby zarządzania kryzysowego i policja apelują do osób objętych ewakuacją, aby opuszczając dom zabrały ze sobą dokumenty oraz najpotrzebniejsze rzeczy. Należy też pozamykać okna i drzwi oraz zabezpieczyć mienie. Przede wszystkim jednak – pamiętać o osobach starszych, samotnych, niepełnosprawnych. Obecność takich ludzi, którzy sami sobie nie poradzą, należy zgłosić służbom miejskim.

 

Szczegółowych informacji przez całą dobę udziela Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – nr 85 743 61 48/49. W sobotę od godz. 8.00 do 20.00 oraz w niedzielę od godz. 8.00 do 16.00 będzie też czynna infolinia Urzędu Miejskiego – 85 879 79 79.

W  ZAŁĄCZENIU WYKAZ ULIC OBJĘTYCH EWAKUACJĄ I MIEJSC CZASOWEGO POBYTU

Akcją podniesienia i wywiezienia bomby będzie  dowodził chorąży saper Mariusz Kujawa. Informował, że jest już sprowadzony z batalionu saperów w Orzyszu specjalistyczny sprzęt. Bomba zostanie podniesiona przy użyciu dźwigu i umieszczona na specjalnym samochodzie, a następnie wywieziona na poligon w Orzyszu i tam zdetonowana. 

Jak podkreslał, znaleziony niewybuch z II wojny światowej  jest wyjątkowo duży. 

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook