Dodana: 22 wrzesień 2018 09:55

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2018 21:10

Koncert zespołu Lady Pank "Solidarni z Polakami na Białorusi – 30 lat ZPB" już dziś odbędzie się w Białymstoku

Zabroniony na Białorusi koncert zespołu Lady Pank "Solidarni z Polakami na Białorusi – 30 lat ZPB" odbędzie się 22 września br. na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Inicjatywę wsparli prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz wicemarszałek Maciej Żywno, komentując zaistniałą sytuację:

Ilustracja do artykułu 41598628_2336775169695997_304272173491552256_o.jpg

- Białystok i region skorzystał z fajnego, dodatkowego wydarzenia kulturalnego. Koncert Lady Pank w ramach koncertu "Solidarni z Polakami na Białorusi" odbędzie się w Białymstoku, a nie w Grodnie. Dziś, wspólnie z Andżeliką Borys i prezydentem Tadeuszem Truskolaskim zapraszamy na to wydarzenie, które postanowiliśmy wesprzeć. - podkreślał Maciej Żywno, wicemarszałek województwa.

– Białystok zawsze jest otwarty na pomoc dla polskiej mniejszości na Białorusi. Wspieramy w różny sposób i za każdym razem witamy z otwartymi ramionami naszych rodaków mieszkających za wschodnią granicą – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Muzycy kultowego Lady Pank zagrają z okazji 30-lecia największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości. Początkowo ten koncert miał odbyć się w lipcu w Grodnie, jednak w ostatniej chwili został odwołany przez tamtejsze władze. W porozumieniu z władzami Białegostoku udało się ustalić, że koncert Lady Pank odbędzie się na białostockim rynku 22 września i stanie się przejawem solidarności muzyków Lady Pank z prześladowanymi na Białorusi rodakami.

Analogiczna sytuacja miała miejsce 3 lata temu z organizowanym przez ZPB w Grodnie koncertem Lombardu, który również ostatecznie odbył się w Białymstoku.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Koszty, jakie poniesie Miasto w związku z organizacją koncertu, to ponad 65 tys. zł. Wsparcie w wysokości 15 tys. zł zadeklarował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

***

Związek Polaków na Białorusi wywodzi się z założonego w 1988 r. na Grodzieńszczyźnie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza i założonego w 1990 r. Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polonia w Mińsku. Celem tej największej na Białorusi organizacji polonijnej jest wspieranie polskiego szkolnictwa, kultury, tradycji i prasy. Obecnie związek skupia ponad 11 tys. członków i ma ok. 100 oddziałów na Białorusi.


na podst.: Wschodzący Białystok

facebook