Dodana: 10 sierpień 2017 09:54

Zmodyfikowana: 10 sierpień 2017 09:54

Ćwiczenia pod kryptonimem „Woda 2017”

Pod kryptonimem „Woda 2017” w poniedziałek, 14 sierpnia odbędą się ćwiczenia na wypadek wystąpienia ulewnych opadów deszczu. Pozwolą one sprawdzić i udoskonalić współdziałanie służb oraz zarządzanie w sytuacji kryzysowej.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

W Białymstoku, 14 sierpnia w godz. 9.30-15.00, zostaną zorganizowane ćwiczenia – gra decyzyjna i działania praktyczne. W trakcie ćwiczeń doskonalona zostanie współpraca służb w hipotetycznej sytuacji ulewy z silnymi wiatrami. Wezmą w nich udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Białymstoku, służb – Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, miejskich jednostek organizacyjnych oraz dostawców (gazu, prądu i wody).

 Takie sytuacje z dużymi opadami i możliwymi uszkodzeniami stanowią zagrożenie dla normalnego funkcjonowania miasta. Dlatego też chcemy przeprowadzić ćwiczenia pod kryptonimem „Woda 2017”. Będzie to okazja do udoskonalenia współpracy służb miejskich i mundurowych, a także tej z mieszkańcami i mediami – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uczestnicy przećwiczą swoje działania w sytuacji, kiedy występuje II stopień zagrożenia. W ciągu 10 godzin ma spaść 73,3 mm czyli prawie 7 mln 480 m³ wody. Do tego ma wiać silny wiatr – od 72-92km/h, w porywach do 115km/h. Pierwszym etapem ćwiczeń będzie gra decyzyjna (godz. 9.30-10.30). Zostanie ona przeprowadzona na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestnicy przeanalizują sytuację kryzysową i wypracują koncepcję działań. Szef MZZK (prezydent Białegostoku) zarządzi ich wdrożenie. Następnie w przestrzeni miejskiej odbędą się ćwiczenia praktyczne (godz.10.30-14.30).

W związku z realizacją ćwiczeń mogą wystąpić czasowe utrudnienia na drogach. W miejscach potencjalnych zagrożeń pojawią się policjanci. W razie potrzeby będą kierować ruchem. W trakcie działań służby zabezpieczą m.in. obiekty przy ul. Cedrowej, Kujawskiej i Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 7. Przećwiczona zostanie ewakuacja – bloku, przedszkola, zepsutego autobusu oraz usuwanie konarów drzew np. z torów kolejowych.

W trakcie ćwiczeń zostaną także przetestowane cztery nowe zapory wodne zakupione przez Miasto. Ćwiczenia zakończą się o godz. 15.00. Działania zostaną podsumowane na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Ulewy są realnym zagrożeniem, dlatego też Miasto realizuje działania długofalowe, które pozwolą lepiej przygotować się do sytuacji kryzysowych. Zaktualizowany zostanie „Program zagospodarowania wód opadowych i rozbudowy kanalizacji deszczowej w granicach administracyjnych miasta Białegostoku wraz z racjonalnym rozmieszczeniem zbiorników retencyjnych, rowów i odparowników”. Wykonawca zostanie wybrany w przetargu, oferty jeszcze można składać. Kolejnym krokiem będzie także zbadanie możliwości rzeki Białej pod kątem odbioru wody. Pozwoli to m.in. wytypować miejsce, gdzie mógłby powstać mały zbiornik retencyjny. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Za: www.bialystok.pl

facebook