Dodana: 23 październik 2018 10:03

Zmodyfikowana: 23 październik 2018 10:03

Białystok. Przebudowa Alei Tysiąclecia

Miasto Białystok przygotowuje się do kolejnej inwestycji drogowej. Przedsięwzięcie obejmuje budowę Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego na odcinku od ul. Wileńskiej do terenu kolejowego przy ul. Poleskiej. Przetarg na wykonanie prac został już ogłoszony.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Całkowita długość odcinka, który ma być przebudowany, wynosi ponad 1,4 km. Powstanie tam nowa jezdnia – po dwa pasy ruchu w każdą stronę, zjazdy, chodniki, ścieżki rowerowe oraz zatoki autobusowe. Skrzyżowania będą rozbudowane, a most na ul. Radzymińskiej nad rzeką Białą zostanie rozebrany i wybudowany na nowo. Wzdłuż drogi staną ekrany akustyczne i nowe oświetlenie.

 Celem tej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa – zarówno pieszych, jak i poruszających się samochodami – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Badania ruchu w tym miejscu pokazały, że średnio przejeżdża tamtędy ponad 23 tysiące pojazdów na dobę, z czego około 3,5 tysiąca to pojazdy ciężarowe. Dlatego chcemy też poprawić przepustowość tej ulicy.

Inwestycja ma być wykonana w terminie 10 miesięcy od przekazania placu budowy. Oferty do przetargu można składać do 26 listopada w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Składowej 11.

To już drugi fragment Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, który Miasto zamierza przebudować. Jeszcze trwa procedura przetargowa na odnowienie odcinka o długości 550 metrów – od skrzyżowania z ul. Gen. St. Maczka do skrzyżowania z ul. Wileńską wraz z tym skrzyżowaniem.

Obie inwestycje są częścią projektu pn. „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, który obejmuje m.in. budowę ul. Sitarskiej i przebudowę Jurowieckiej, a także zakup nowych autobusów komunikacji miejskiej. Na jego realizację Miasto otrzymało ok. 84,5 mln zł unijnej dotacji.

za: UM Białystok

facebook