Dodana: 10 sierpień 2018 08:41

Zmodyfikowana: 10 sierpień 2018 08:41

Białystok. 93 projekty w Budżecie Obywatelskim 2019

16 ogólnomiejskich, 36 osiedlowych, 33 oświatowe i 8 zielonego budżetu – tyle projektów zakwalifikowało się do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Ich łączna wartość to ok. 26,4 milionów złotych. Do dyspozycji jest 10 mln zł. Głosowanie wystartuje 3 października.

Ilustracja do artykułu Budżet Obywatelski 2019  (12).jpg

Zakończyła się ocena projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2019. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zweryfikował 144 przedsięwzięcia ze 154 zgłoszonych. Do głosowania mieszkańców zostało wytypowanych 93. Wśród nich jest:

  • 16 – ogólnomiejskich,
  • 36 – osiedlowych,
  • 33 – oświatowe,
  • 8 – zielonego budżetu.

Projekty osiedlowe, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców dotyczą 19 białostockich osiedli. Najwięcej przedsięwzięć obejmuje Jaroszówkę (5), Starosielce (5), Leśną Dolinę (4) i Centrum (3). Szacunkowa wartość zadań osiedlowych to ok. 10,6 mln zł, wszystkich – prawie 26,5 mln zł.

Wśród zakwalifikowanych do głosowania projektów można wyróżnić m.in. zadania sportowo-rekreacyjne, infrastrukturalne, społeczno-kulturalne. Najwięcej propozycji dotyczy budowy boisk i placów zabawa (30). Pozostałe związane są z budową czy remontami dróg, chodników i parkingów (21). Inne to np. propozycje organizacji festynów, koncertów i warsztatów (14) lub stworzenia parków, bulwarów (7).

– Jeszcze raz dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i włączenie się w tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Warto pamiętać, że głosowanie odbędzie się między 3 a 17 października 2018 r. Jedna osoba będzie mogła zagłosować maksymalnie na 4 projekty z dowolnej kategorii. Mieszkańcy będą mogli głosować w punktach konsultacyjnych lub przez internet.

– Dlaczego warto będzie zagłosować? Wystarczy przypomnieć, że już wiele inwestycji doczekało się realizacji dzięki środkom z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego i oczywiście głosom białostoczan. Powstały w naszym mieście, na naszych osiedlach, nowe boiska, drogi, place zabaw, siłownie pod chmurką – dodał prezydent Białegostoku.

Wypełnioną kartę do głosowania będzie można oddać w:

  • Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1,
  • Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5,
  • Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3,
  • w mobilnym punkcie konsultacyjnym (rozkład będzie dostępny w październiku).

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 2013 roku. W poprzednich pięciu edycjach pod głosowanie mieszkańców poddano 270 projektów, ponad 120 zostało wytypowanych do realizacji. Białostoczanie oddali łącznie 189 tys. głosów.

za: UM Białystok

facebook