Dodana: 1 listopad 2016 09:36

Zmodyfikowana: 26 październik 2018 09:33

1 listopada Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych

W tym szczególnym dniu wierni Kościoła Katolickiego oddają cześć tym, którzy dostąpili zbawienia i przebywają w niebie. To święto, podczas którego odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, zapalamy znicze, ustawiamy kwiaty. Dla wiernych jest to czas modlitwy. Jednak 1 listopada to w tradycji polskiej szczególny dzień nie tylko dla katolików, ale dla zdecydowanej większości społeczeństwa - bez względu na światopogląd.

Ilustracja do artykułu 14940032_1139967946080450_9003713524753806055_o.jpg

Wszystkich Świętych to uroczystość ku czci tych chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia. To Święto jest połączone z obchodzonym 2 listopada Wspomnieniem Wszystkich Zmarłych zwanym także  Dniem Zadusznym lub zaduszkami – Kościół w tym dniu wspomina zmarłych oczekujących zbawienia, pokutujących za grzechy w czyśćcu.

W święto Wszystkich Świętych, a także w następnego dnia w Dzień Zaduszny Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.

W Kościele Prawosławnym nie ma tradycji modlitwy za zmarłych w dniu 1 listopada, ale ze względu na wiernych,  szczególnie mieszane rodziny, którzy jak np. w Polsce w tym dniu idą również na groby swoich bliskich,  w świątyniach wznoszone są modły w ich intencji. Okresem modlitw za zmarłych  w Kościele Prawosławnym jest czas od Zmartwychwstania do Pięćdziesiątnicy.

 

W Polsce 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. 

oprac.ak

facebook