Dodana: 1 sierpień 2017 12:01

Zmodyfikowana: 1 sierpień 2017 18:39

Region. Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, w całym województwie rozległ się dźwięk syren

73 lata temu, 1 sierpnia o godz. 17.00 rozkazem Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Jak co roku, w Godzinę „W”, w polskich miastach zostały włączone syreny alarmowe. Uroczystości upamiętniające patriotyczny zryw odbyły się również w wielu miejscowościach naszego regionu.

Ilustracja do artykułu IMG_6229.JPG

W stolicy województwa obchody rocznicowe rozpoczęły się już 31 lipca. Na Rynku Kościuszki odbył się koncert „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy”.
Natomiast 1  sierpnia, o godz. 17.00 pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Jana Kilińskiego przedstawiciele środowisk kombatanckich, historycy, reprezentanci  władz miejskich i wojewódzkich złożyli kwiaty i zapalili znicze w hołdzie poległym powstańcom
Jak co roku, w mieście rozległ się dźwięk syren. 
Zobacz fotoreportaż z obchodów rocznicowych 



Warto dodać, że w południe, w Białymstoku również  przy pomniku Armii Krajowej kwiaty w hołdzie powstańcom złożył wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, który  o godz. 17.00  uczestniczył w uroczystościach rocznicowych w Mońkach.


W Łomży o godz.15.00 odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej, znajdującymi się przy Szkole Muzycznej oraz w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Do wspólnych obchodów rocznicowych prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaprasza instytucje, organizacje jak i mieszkańców miasta

O godz. 17:00 na Starym Rynku zaplanowano wspólne odśpiewanie hymn państwowy i ułożenie żywego symbolu Polski Walczącej. Tutaj również odezwą się syreny alarmowe dla upamiętnienia rocznicy Powstania Warszawskiego.

***


Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, trwało (kapitualacja) do 3 października 1944 roku.

 

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

 

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Ogromne straty poniosła ludność cywilna - według różnych szacunków w trakcie walk powstańczych zginęło od 150 tys. do 200 tys. mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

 

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik. Niezmienna pozostaje jednak ocena bohaterskiego zrywu w większości bardzo młodych powstańców stolicy.

 

ak
fot. Wojciech Oksztol

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook