Dodana: 30 listopad 2018 10:09

Zmodyfikowana: 30 listopad 2018 10:09

Nowa sala do obsługi cudzoziemców w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

Można tu złożyć wniosek m.in. o pobyt czasowy, stały lub na pozwolenie o pracę. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Jarosław Średnicki i dyrektor wydziału ds. obywateli i cudzoziemców Andrzej Władysław Gawkowski oficjalnie otworzyli nowe miejsce, gdzie w komfortowych warunkach cudzoziemcy będą mogli załatwiać sprawy.

Ilustracja do artykułu P1130299a.JPG

-Na przestrzeni ostatnich lat widzimy gwałtowany przyrost związany z ilością interesantów; są nowe zadania, które realizujemy  - powiedział wojewoda podlaski podczas oficjalnego otwarcia sali. Poinformował też, że na Kartę Polaka w tym roku złożonych zostało już ponad 3 tys. wniosków, a na pobyt stały lub czasowy w Polsce dokumenty w województwie podlaskim złożyło 9 tys. osób.
-Jeszcze w 2015 roku sprawy dotyczące kwestii związanych z cudzoziemcami oscylowały w granicach 1700 spraw, a w tym roku takich mamy ich już ponad 9 tys.- dodał

 

W nowej sali jest sześć stanowisk z poczekalnią i wydzielonym aneksem do przewijania niemowląt. Są też monitory i biletomaty kierujące obsługą interesantów, które zostały przygotowane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim, a w przyszłości zostanie wprowadzony także język białoruski.
Do końca roku zacznie działać też wielojęzyczny portal informacyjny do obsługi obywateli państw trzecich.

 

Sala do obsługi cudzoziemców powstała w ramach projektu: "Podniesienie jakości usług publicznych realizowanych na rzecz obywateli państw trzecich w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim" współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Całkowita wartość projektu to ponad 1,4 mln. zł.

 

Sala mieści się na parterze Urzędu, w pomieszczeniu po dawnej stołówce.

 

źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki 

facebook