Dodana: 17 luty 2019 21:31

Zmodyfikowana: 21 luty 2019 09:32

Nabożeństwo dziękczynne za 100 lat niepodległości Białegostoku

W niedzielę (17.02) w kościele św. Rocha w Białymstoku odbyła się msza dziękczynna w 100-lecie niepodległości Białegostoku. Było to również podziękowanie za uhonorowanie białostockiej świątyni tytułem Pomnika Historii. Mszy przewodniczył Ks.Bp Henryk Ciereszko, a homilię wygłosił Ks. Tadeusz Krahel - wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Powstanie zespołu kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha jest związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nowa świątynia powstała jako wotum za wolność ojczyzny i zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. 
Tytuł Pomnika Historii otrzymał w grudniu 2018 r.


Czytaj: Zespół Kościoła św. Rocha oficjalnie Pomnikiem Historii 

Natomiast w październiku ub. r. decyzją Ojca św. Franciszka świątynia została podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej.
Bazylika mniejsza to honorowy tytuł   nadawany przez papieża na wniosek biskupa danego miejsca. Otrzymują go kościoły wyróżniające się zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską, a także muszą być to miejsca otrzymywania szczególnych łask za przyczyną patrona lub patronki świątyni. 

Czytaj: Kościół św. Rocha mianowany Bazyliką Mniejszą 

Msza dziękczynna w kościele św. Rocha była transmitowana na antenie TVP Polonia.

Nabożeństwo dziękczynne w 100. rocznicę odzyskania niepodległości odbyło się także w cerkwi pw. św. Mikołaja. Liturgii przewodniczył Abp. Jakub.

oprac.ak

 

facebook