Dodana: 3 październik 2018 13:35

Zmodyfikowana: 5 październik 2018 09:33

Rozpoczął się V Wschodni Kongres Gospodarczy

Przez najbliższe dwa dni, od 3 do 4 października, w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbywa się najważniejsze forum dyskusji o teraźniejszości i przyszłości Polski Wschodniej. O skali przedsięwzięcia niech świadczy to, że udział swój w nim zapowiedziało ponad 1500 biznesmenów, polityków, przedstawicieli administracji państwowej, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Przez dwa dni wysłuchają oni wystąpień ponad 200 prelengentów, wezmą udział w ponad 30 debatach.

Ilustracja do artykułu Wschodni Kongres Gospodarczy - inauguracja (23).JPG

V Wschodni Kongres Gospodarczy to jednak przede wszystkim możliwość spotkań bezpośrednich przedsiębiorców, samorządowców – wszystkich tych którzy decydują i będą decydować o przyszłym rozwoju Podlaskiego i Polski Wschodniej w ogóle.

- My tworzymy otwartą przestrzeń dla dyskusji o tym co służy rozwojowi Polski Wschodniej. Hasło tegorocznej edycji „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem” pozostaje niezmiennie aktualne, a naszym głównym celem jest rozwój międzynarodowej współpracy gospodarczej – mówił witając gości Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego. - Przez najbliższe dwa dni wspólnie będziemy zastanawiać się jak wykorzystać położenie Polski Wschodniej i rozmawiać o tym, jak podnieść na wyższy poziom współpracę z sąsiadami szczególnie z Białorusią i Litwą, jak skutecznie wspierać eksport. Zwieńczeniem dzisiejszego dnia będą TOP Inwestycje Komunalne i TOP Pracodawcy,  wytypujemy czołowe start-upy.

Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego przywitał wszystkich gości tegorocznego WKG: posłów, samorządowców, Korpus Dyplomatyczny w tym Ambasadora Republiki Białorusi - Aleksandra Averyanova, konsulów dyplomatycznych z Niemiec, Białorusi, Litwy, Francji, a także delegację z Peru.

- Witam szczególnie przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach zaczęli wywierać realny wpływ na krajobraz gospodarczy tej części Polski – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. – Spotykamy się w szczególnym roku: rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, 20-lecia samorządu a i nasz skromny jubileusz 5-lecia, też wpisuje się w te wydarzenia. Jako region Polski Wschodniej jesteśmy swego rodzaju platformą startową dla przedsięwzięć gospodarczych kierowanych na wschód rozumianych dużo szerzej niż tylko współpraca z Rosją czy Białorusią. Ale zamiast mówić o moście, bramie na Wschód musimy sami poszukać pomysłów na to, jak rozwijać lokalny biznes. Dlatego w programie kongresu przewidzieliśmy osobne spotkania z naszymi partnerami z Litwy, Białorusi ale i naszymi partnerami handlowymi z całego świata.

Agenda piątej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego (poniżej w załączeniu) obejmuje w tym roku szerokie spektrum tematów – od niełatwych relacji między Unią Europejską a wschodem Europy, poprzez zagadnienia współpracy międzynarodowej, eksportu i ekspansji gospodarczej, po przemiany związane z cyfryzacją. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na inwestycje z ich szerokim finansowym fundamentem, budownictwo mieszkaniowe w nowej sytuacji, trudne realia rynku pracy, kadry i edukacja dla gospodarki.

Nie zabraknie problematyki rynku rolno-spożywczego, usług medycznych, handlu i turystyki oraz ciekawych przybliżeń dotyczących m.in. rozwoju miast, budownictwa drewnianego czy sukcesji w firmach rodzinnych.

Jak zwykle poruszany będzie problem wykorzystania funduszy unijnych. A tu – jak się okazuje – Podlaskie ma czym się pochwalić. W czasie otwarcia kongresu, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk zaprezentował nagrody, jakie Województwo Podlaskie otrzymało na zakończonym wczoraj (wtorek, 2 października) Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

- Podsumowano tam lata 2015-17 – jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy europejskich i przeprowadzone inwestycje – mówił Bogdan Dyjuk, który reprezentował Podlaskie na tym forum. – Sprawdzono na ile samorządy wykorzystały ten okres na inwestycje. I okazało się, że to woj. podlaskie inwestuje proporcjonalnie najwięcej ze wszystkich.  Otrzymaliśmy także 1 miejsce wśród wszystkich województw jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy europejskich z różnych źródeł. Wbrew temu więc co się mówi, nasze województwo nie jest w ogonie pod względem wykorzystywania funduszy unijnych.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski pogratulował Zarządowi Województwa Podlaskiego tych nagród. I podkreślił:

- Musimy wszyscy odkłamywać te stereotypy, które przylgnęły do miasta i województwa. I robimy to krok po kroku, a najlepiej to robić właśnie poprzez takie wydarzenie, przez zapraszanie gości by pokazać, jak dużo zrobiliśmy w ostatnich latach, jak wiele się u nas zmieniło – podkreślał Tadeusz Truskolaski. – Musimy otwierać się na nowe możliwości, nowe wyzwania. Stoimy teraz przed niepowtarzalną szansą, jako Polska Wschodnia i jako Białystok z wielu względów, choćby z powodu tego, że poziom nasycenia pewnymi inwestycjami na zachodzie osiągnął stan krytyczny i coraz łaskawiej przedsiębiorcy patrzą na Białystok – ale o tym będziemy rozmawiać na różnych panelach.

Z kolei Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że dzięki spotkaniom i dyskusjom w czasie kongresu uda się doprowadzić do przyspieszenia rozwoju gospodarczego naszego regionu.

- To najistotniejsza społeczno gospodarcza impreza w Polsce północno-wschodniej – podkreślił wojewoda. -  Nasze ziemie są wręcz predysponowane żeby pod takim hasłem: spotkania Zachodu ze Wschodem takie spotkanie organizować. Jak już wiadomo, nasz regionalny eksport skierowany jest głównie na zachód – szczególnie do krajów UE i ważne byłoby poszukanie odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest – jakie bariery powodują, że te kierunki eksportu tak się układają, że nie współpracujemy bliżej z naszymi sąsiadami. Mam przekonanie, że to ogromny potencjał rozwojowy które może być przez Polskę wschodnią wykorzystany. I mam przekonanie, że obecność tylu przedstawicieli wschodnich sąsiadów dadzą dodatkowe impulsy do współpracy.

W imieniu przedsiębiorców głos zabrał Witold Karczewski, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

– Jako przedsiębiorcy wytrwale dążyliśmy do tego, by ten kongres na trwałe wpisał się do kalendarza w naszym województwie. Wszyscy przedsiębiorcy utożsamiamy się z tym kongresem, gdzie mówimy o Polsce pięknej, wspaniałej, gdzie przy pomocy funduszy doganiamy się Polskę Zachodnią – podkreślił Witold Karczewski. - To wielka sprawa, z tego będzie dużo chleba bo mąka została przygotowana, zostały rozdane wędki - teraz trzeba złapać rybę. W tym roku przyjechało do nas ponad 20 radców handlowych z ambasad świata, którzy są gotowi do pomocy. My sami pokażemy im kilka naszych przedsiębiorstw jak SaMasz, KAN, SM Piątnica, pokażemy region łomżyński – to wszystko z czasem z pewnością przyniesie wymierne korzyści.

Zakres tematyczny uzupełnią międzynarodowe dwustronne spotkania gospodarcze – Polska-Litwa i Polska-Białoruś. To ważni i perspektywiczni partnerzy polskiej gospodarki.

(mk)                                                                                          

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook