Dodana: 13 marzec 2019 13:10

Zmodyfikowana: 13 marzec 2019 13:10

12 milionów dla podlaskich samorządów na realizację programów Senior Plus i Maluch Plus

Prawie 10 milionów na opiekę nad najmłodszymi i ponad dwa miliony dla seniorów – we wtorek (12 marca br.) Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wręczyli podlaskim samorządowcom promesy na dofinansowanie rządowych programów Senior+ i Maluch +. W dwunastu podlaskich gminach powstaną kluby dla osób starszych, a najmłodszym mieszkańcom regionu zostaną zapewnione miejsca w żłobkach.

Ilustracja do artykułu IMG_9931.jpg
  • Z programu „Maluch+ 2019” na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych trafi do województwa podlaskiego dzieci 9,8 mln zł
  • Powstanie 555 nowych miejsc dla najmłodszych w żłobkach i klubach malucha
  • Blisko 2,2 mln zł otrzymają samorządy z woj. podlaskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+
  • Powstanie 190 miejsc w nowych klubach seniora

W województwie podlaskim z programu skorzysta dwanaście placówek samorządowych i niepublicznych.

Dać mamom wybór

 Żłobki   powstaną m.in. w gminach  Siemiatycze, Supraśl i Suwałki. Te trzy samorządy  otrzymają prawie 3,97 mln zł wsparcia na utworzenie i funkcjonowanie 166 nowych miejsc opieki dla najmłodszych.
Dofinansowanie z programu Maluch + otrzymały również  podmioty  niepubliczne - dzięki wsparciu w kwocie ponad 2,65 mln zł, utworzą 389 miejsc dla najmłodszych i zapewnią ich funkcjonowanie w trzech  gminach.

- Naszym celem  jest, by w każdej gminie były miejsca opieki dla dzieci do lat trzech  – mówił  podczas spotkania z dziennikarzami minister Krzysztof Michałkiewicz – Oczywiście, że najlepiej kiedy maluchem, zwłaszcza w pierwszych latach życia, opiekuje się mama, ale jednocześnie chcemy tym mamom dać wybór, aby to one decydowały czy zostaną w domu z dzieckiem czy wrócą do aktywności zawodowej – dodał.
Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że dzięki coraz większemu budżetowi programu w gminach przybywa miejsc opieki nad maluchami.
-  W tym roku po raz kolejny budżet programu Maluch+ wyniósł 450 mln zł, czyli trzy razy więcej niż na starcie w 2015 r. – podkreślał minister.

A seniorom pogodną jesień życia

Na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ podlaskie samorządy otrzymają ponad 2 mln zł. W tegorocznej edycji programu w regionie powstanie dwanaście klubów Seniora.  Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystają mieszkańcy m.in. Turośni Kościelnej, Suwałk, Perlejewa, Czyżewa, Bociek czy Hajnówki. Powstanie 190 miejsc w nowych klubach a dofinansowanych będzie kolejne 280 w placówkach już istniejących.

- To znakomita oferta na aktywne spędzanie czasu wśród rówieśników z możliwością rozwijania swoich zainteresowań. To szansa na pogodną jesień życia – mówił minister Michalkiewicz. Dodał, że jest to też sposób na uchronienie ludzi starszych przed coraz częściej spotykaną w tej grupie wiekowej samotnością. A ten problem dotyka regionów,  gdzie jest duża emigracja młodych ludzi do większych miast, za granicę, czyli m.in. województwa podlaskiego.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wszystkie wnioski podlaskich samorządów o dofinansowanie w ramach programów Senior + i Maluch + zostały rozpatrzone pozytywnie.

 W 2015 roku, po pierwszym roku działania programu Senior+, w woj. podlaskim funkcjonowało osiem placówek dla seniorów zapewniających 189 miejsc. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu samorządów do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 73 Dzienne Domy i Kluby z 1 931 miejscami.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w 2015 r. w województwie podlaskim istniało 68 placówek zapewniających 2341 miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Na koniec 2019 r. takich miejsc ma być 4628.

ak

 

 

 

facebook