Aktualności

 • Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka - Odpowiedzialność” na UwB

  Miniaturka artykułu
  2019-05-16 14:50:39

  Gospodarka odpadami, wpływ środowiska na zdrowie człowieka i promocja najnowszych rozwiązań służących poprawie środowiska naturalnego – to jedne z wielu zagadnień Ogólnopolskiej Konferencji „Środowisko – Nauka - Odpowiedzialność”. Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca br. w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Dla pasjonatów lasu – leśnicy z pasją

  Miniaturka artykułu
  2019-05-14 13:40:16

  Jest takie miejsce skąd każdy z nas może czerpać – niezależnie od tego czy szuka energii czy wyciszenia, relaksu czy aktywności. Las - źródło natchnień i inspiracji – a w nim: pszczelarz, malarz, zielarz, rzeźbiarz, krawiec, florysta, fotograf, stolarz i kolekcjoner….. a każdy z nich to leśnik! W niedzielę 19 maja w Parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku odbędzie się wydarzenie „Leśnik z pasją”.

 • Europejski Dzień Parków Narodowych

  Miniaturka artykułu
  2019-05-13 15:00:03

  Biebrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w wydarzeniu pn. „Europejski Dzień Parków Narodowych”. Odbędzie się ono 18 maja br. (sobota) w Centrum Edukacji i Zarządania BbPN w Osowcu-Twierdzy.

 • Będzie jaśniej, bezpieczniej i oszczędniej – w Suwałkach i Grajewie zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne

  Miniaturka artykułu
  2019-05-13 14:22:55

  Łączny koszt inwestycji to ponad 6 milionów zł, zaś dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniesie 4,7 mln zł. Wymiana oświetlenia pozwoli na oszczędności zużycia energii sięgające prawie 70 procent. W poniedziałek, 13 maja br. w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy na dofinansowanie projektów. W spotkaniu wzięli udział beneficjenci projektu – prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski, a także poseł do Europarlamentu Karol Karski i radny wojewódzki Paweł Wnukowski. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

 • Posprzątaj z nami dolinę Dolistówki!

  Miniaturka artykułu
  2019-05-10 15:43:28

  Dolina rzeki jest piękna, pełna drzew i krzewów. Można tu natrafić na różnego rodzaju zwierzęta, np. zające, sarny, kuropatwy, łosie, a nawet bobry. Jednak piękno rzeki i doliny przysłaniają góry śmieci, mini wysypiska z gruzem, czy nielegalne składowisko zużytych opon... Dlatego kilku zapaleńców postanowiło to zmienić. Już 11 maja, w sobotę organizatorzy akcji „Posprzątaj z nami dolinę Dolistówki” zapraszają do wielkich porządków okolic białostockiej rzeczki.

 • Pierwsze bociany już przyleciały, ale prognozy pogody nie napawają optymizmem

  Miniaturka artykułu
  2019-03-25 13:50:59

  Bociany, których powrót z zimowisk zwiastuje przyjście wiosny, są już obserwowane na terenie województwa podlaskiego. W teorii, bo prognozy pogody przewidują, że w najbliższe dni będzie raczej chłodno.

 • 21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 11:55:56

  Dzień 21 marca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów, który od 2012 roku obchodzony jest na całym świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) organizując ten dzień, zachęca kraje do propagowania idei i działalności związanej z lasami. Tematem Międzynarodowego Dnia Lasów w tym roku są „Lasy i Edukacja". Obchody odbywają się pod hasłem „Naucz się kochać lasy".

 • Leśnicy wypuścili na wolność uratowanego Bielika

  Miniaturka artykułu
  2019-03-02 17:06:16

  Kilka dni temu leśnicy z Nadleśnictwa Krynki (RDLP w Białymstoku) nad zalewem Ozierany wypuścili na wolność bielika zwyczajnego. Dwuletni ptak przez niemal miesiąc był pod opieką pracowników nadleśnictwa.

 • W Puszczy Białowieskiej powstanie najnowocześniejsze repozytorium naukowe w Polsce

  Miniaturka artykułu
  2019-02-28 14:40:31

  Będą mogli z niego korzystać naukowcy na całym świecie, nauczyciele i miłośnicy przyrody, szczególnie pasjonaci Puszczy Białowieskiej. Na specjalnej platformie internetowej gromadzone będą dane i informacje dotyczące przyrody Puszczy Białowieskiej, np. trójwymiarowe skany czaszek żubrów oraz unikalnych okazów roślin, grzybów i owadów, a także specjalistyczne mapy czy filmy z wideopułapek.

 • Promocja książki „Łoś - urodziwy brzydal” w Suwałkach

  Miniaturka artykułu
  2019-02-25 11:25:51

  Album to opowieść o tytułowym łosiu, jego życiu, biologii, a także o przełomowych wydarzeniach historycznych, które miały wpływ na losy tego gatunku. Wojciech Misiukiewicz, autor publikacji, będzie snuł opowieści o swoich przygodach z łosiami podczas spotkania promocyjnego, które odbędzie się 1 marca o godz. 18 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

facebook