Dodana: 10 czerwiec 2019 18:39

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2019 18:41

Żemerwa, Grajewianie i Ranok – wytańczyli zwycięstwo!

Znamy laureatów Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca, którego tegoroczna edycja odbyła się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w ostatnią niedzielę (9 czerwca br.). Konkursowemu jury przewodniczył Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego .

Ilustracja do artykułu DSCF9882.jpg

- Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – odpowiedział słowami Jana Zamoyskiego wicemarszałek Stanisław Derehajło na pytanie: dlaczego należy uczyć dzieci i młodzież pieśni i tańców ludowych. –  Poza tym uczestnictwo w zespołach kultywujących tradycje daje bardzo wiele: uczy współpracować z ludźmi; wzbudza dumę z tego, kim się jest; uczy patriotyzmu, ale też dzięki temu świetnie się tańczy i podrywa najpiękniejsze dziewczyny z okolicy - zażartowal przewodniczący jury.

Wicemarszałek zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości młodzieżowe i dziecięce zespoły ludowe z Podlasia będą mogły uczestniczyć w warsztatach tradycyjnych tańców i śpiewu, w spotkaniach z wybitnymi twórcami, aby kolejne edycje przeglądu były liczniejsze i na jeszcze wyższym poziomie.

Przegląd odbywa się co dwa lata i ma charakter konkursu. Jego organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. W tym roku zespoły wystąpiły na scenie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, podczas festynu „Zielone Świątki w skansenie”. Na zakończenie przeglądu wystąpił - pozakonkursowo - zespół „Klekociaki” z Bociek.

Jury obradowało w składzie:

– Stanisław Derehajło – przewodniczący, wicemarszałek województwa podlaskiego ;

- Mariusz Żwierko – kierownik artystyczny ZPiT Kurpie Zielone,

- Dariusz Kryszpiniuk – szef Działu Muzyczno-Teatralnego WOAK ,

- Urszula Kamińska - Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


Jurorzy nagrodzili następujące zespoły:

- w kategorii typu autentycznego:

  • II miejsce – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Nowogrodu
  • I miejsce – Studio Folkloru „Żemerwa” z Bielska Podlaskiego

 - w kategorii zespołów opracowanych dziecięcych:

  • II miejsce – Białoruski Dziecięcy Zespół Taneczny „Padlaski Wianok”
  • I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa

 - w kategorii zespołów opracowanych młodzieżowych:

  • III miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza” z Goniądza
  • II miejsce – Białoruski Dziecięcy zespół Taneczny „Padlaski Wianok”
  • I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa
  • I miejsce – Ukraiński Zespół „Ranok” z Bielska Podlaskiego

- wyróżnienia w kategoriach zespołów opracowanych:

  • Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny „Buńczuk”
  • Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”

Art

Fot. W. Wojtkielewicz/Kurier Poranny, I. Dąbrowska/ WOAK

facebook