Dodana: 27 lipiec 2018 08:24

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2018 08:24

XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2018

Przełom lipca i sierpnia będzie należał do AUKSO. Przed nami, w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia, koncerty, warsztaty i spotkania. Szczegóły Festiwalu w czwartek (26 lipca) na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej przedstawili m.in.: Anna Naszkiewicz- Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Czesław Renkiewicz – Prezydent Suwałk, Alicja Andrulewicz – Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Justyna Rekść Raubo – Dyrektor Festiwalu.

Ilustracja do artykułu AUKSO (1).JPG

W gronie artystów zaproszonych do dziewiętnastej edycji Filharmonii znajdą się znakomici muzycy. Pojawi się wybitna postać polskiej i światowej sceny, uznany w kraju i za granicą ambasador kultury polskiej, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej maestro Jacek Kaspszyk.

Ponadto jeden z czołowych współczesnych kompozytorów Zygmunt Krauze, wybitny pianista Wojciech Waleczek i wirtuoz gitary Waldemar Gromolak. Nie zabraknie również gości z zagranicy, takich jak pochodząca z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego.

Tradycyjnie AUKSO zagości nie tylko w Suwałkach, ale również w Folwarku Hutta, Mikołajewie, Gawrych Rudzie, a także we dworze prof. Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie. Orkiestra AUKSO zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, w każdej kładąc ważne akcenty w wątkach nawiązujących do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym (Gawrych Ruda) obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów m.in. Paderewskiego. Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauzego, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

 

Festiwal zainauguruje 30 lipca (poniedziałek) koncert w wykonaniu pianisty Wojciecha Waleczka i Acoustic Quartet. W środę, 1 sierpnia, zapraszamy na muzyczny wieczór z Gościem Festiwalu, cenionym kompozytorem Zygmuntem Krauzem. Kontynuacją fortepianowych spotkań będzie recital Krzysztofa Kobylińskiego (czwartek, 2 sierpnia).  Od piątku, 3 sierpnia do niedzieli, 5 sierpnia zapraszamy na koncerty orkiestrowe. Pierwszy, z gitarzystą Waldemarem Gromolakiem, odbędzie się w Gawrych Rudzie. Dwa weekendowe zabrzmią w SOK-u: sobotni koncert poprowadzi jeden z najlepszych polskich dyrygentów, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej Jacek Kaspszyk. XIX Filharmonię zakończymy w niedzielę, 5 sierpnia w prawdziwie międzynarodowym składzie – na scenie pojawi się zespół KK PEARLS. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Wstęp na wydarzenia biletowane już od 20 zł.

 

Letnia Filharmonia AUKSO to unikalny festiwal muzyczny, który co roku latem umożliwia kontakt ze sztuką, również w miejscach położonych z dala od większych ośrodków. Wzbogaca strategię wizerunkową Podlasia o popularyzację walorów kulturalnych regionu. Dopełnia i wzmacnia ofertę kierowaną zarówno do mieszkańców regionu, jak i turystów z kraju i zagranicy, podnosząc jej atrakcyjność i kompleksowość. Promuje Województwo Podlaskie, kojarzone przeważnie jako miejsce atrakcyjne turystycznie, również jako region proponujący rozrywkę kulturalną na wysokim, światowym poziomie. Projekt co roku okazuje się znakomitym przykładem możliwości współdziałania instytucji kultury Suwalskiego Ośrodka Kultury, sektora, organizacji pozarządowych, lokalnego samorządu oraz mediów.

 

Wykonawczo projekt opiera się na tyskiej orkiestrze AUKSO (dyr. Marek Moś), która jako jedyna działająca w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną, propagując także dokonania polskich kompozytorów XX i XXI w. AUKSO i zapraszani co roku soliści, umocnili już pozycję Festiwalu, jako najbardziej prestiżowego wydarzenia kulturalnego na Podlasiu, łączącego prezentację sztuki wysokiej, z przystępnością i atrakcyjnością repertuaru otwartego na szerokie kręgi odbiorców.

 

Festiwal zorganizowano przy wsparciu finansowym Miasta Suwałki i Gminy Suwałki oraz we współpracy z wieloma lokalnymi podmiotami, m.in. Stadniną Koni „Nad Wigrami” w Mikołajewie, Restauracją Rozmarino w Suwałkach, Folwarkiem „Hutta”, Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. w Suwałkach, Fundacją Traditio et Novitas i Fundacją f.o.r.t.e.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta miasta Suwałk oraz Wójta Gminy Suwałki.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się TUTAJ

źródło: UM Suwałki

 

facebook