Dodana: 7 marzec 2019 15:24

Zmodyfikowana: 7 marzec 2019 15:24

Wystawa plenerowa „Kobieta pracująca w PRL”

Muzeum Historyczne zaprasza na ekspozycję poświęconą pracy kobiet w okresie Polski Ludowej. Będzie ona prezentowana na Rynku Kościuszki (przy fontannie) od 8 marca do 2 maja br.

Ilustracja do artykułu Kobieta Pracująca w PRL min.jpg

Autorka wystawy – Izabela Romaniuk z Muzeum Historycznego, by pokazać kobietę pracującą z czasów PRL-u, sięgnęła do bogatego archiwum fotograficznego i wykorzystała sceny uchwycone w kadrze przez Zdzisława Zarembę i Józefa Rybińskiego - dwóch fotoreporterów Gazety Białostockiej i Gazety Współczesnej.

W trudnych czasach powojennych kobiety podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na trzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Decydowały o tym różne czynniki – trudna sytuacja demograficzna kraju, spowodowana stratami poniesionymi w wyniku działań wojennych i, w związku z tym, dotkliwie odczuwalny brak rąk do pracy. Także plany odbudowy kraju i jego intensywnej industrializacji powodowały wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Praca zawodowa kobiet zaczęła być normą. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie fizycznie zadania.

 opr. ms, Zdjęcia: Organizator

facebook