Dodana: 12 marzec 2018 10:41

Zmodyfikowana: 12 marzec 2018 10:41

Wstęga Nadziei - wernisaż AMAB

Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Dariusza i Grażyny Hankiewicz „Wstęga Nadziei”. Wernisaż odbędzie się 17 marca 2018 r. o godz. 16.00 w siedzibie AMAB przy ul. Warszawskiej 48 w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu DSC_0346 (Kopiowanie).JPG

 ……Krzyż to znaczy: oddać swe życie za brata, aby wraz z jego życiem ocalić własne. Krzyż znaczy: miłość silniejsza jest od nienawiści i od zemsty, lepiej jest dawać, aniżeli brać, angażowanie się jest skuteczniejsze od czczego stawiania żądań. (...) Krzyż znaczy: miłość nie zna granic – rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie, i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej…..

                                                                                     Święty Jan Paweł II Wiedeń, 1983 r

Wstęga nadziei …..  

 

 

Niemal w każdym zakątku starego świata znajdowano najróżniejsze przedmioty oznakowane rożnymi  formami krzyża, pochodzące z okresów znacznie dawniejszych niż era chrześcijańska. Niezliczone przykłady tego odkryto w Indiach, Syrii, Persji czy Egipcie. Można więc by uznać, jak podawała Encyklopedia Britanica w 1962 roku, że w czasach przedchrześcijańskich i wśród ludów niechrześcijańskich, krzyż był niemal w powszechnym użyciu i w bardzo wielu wypadkach wiązało się to z jakąś formą kultu przyrody. Znakami w kształcie krzyża jako symbolami bóstw posługiwali się czciciele greckiego Bachusa, tyryjskiego Tammuza, chaldejskiego Bela i nordyckiego Odyna .Jakże dziwnym , choć niekwestionowanym jest  więc fakt, że przez całe wieki przed narodzeniem Chrystusa krzyż był używany, jako symbol religijny . Ale i dzisiaj uchodzi on za takiż właśnie  symbol u ludów , do których jeszcze nie dotarła nauka Chrystusa.

Dla nas chrześcijan jest symbolem nadziei i zwycięstwa. Zwycięstwa nad śmiercią . I tak trwa to już od prawie  2 tysięcy lat.  W okresie pierwszej chrystianizacji, zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce, krzyż jako znak zbawienia uznawany był również za wartość bezcenną i symbol zwycięstwa nowej religii nad starymi wierzeniami. Ten znak chrześcijaństwa był obecny w naszej kulturze od początku jej kształtowania. W każdym stuleciu odciskał swe piętno na liturgii, kulturze, sztuce, piśmiennictwie i tradycji. Treści w nim zawarte często były też odczytywane w kontekście aktualnej sytuacji historycznej, społecznej i politycznej. Dla wielu narodów pozostał symbolem na ich  fladze. Znakiem krzyża witamy chleb w naszym domu. Krzyż z wreszcie towarzyszy nam bardzo osobiście …. od urodzenia, aż do śmierci.

Przemierzyliśmy z żoną wiele krajów, byliśmy w wielu miejscach. Krzyż był tym symbolem , który często witał nas i żegnał.. Stanowił punkt orientacyjny. Często pomagał odpoczywać od upału w cieniu chłodnych  przedsionków zwieńczonych nim sakralnych budowli. Dawał szanse na chwile zadumy nad życiem i trwaniem. Dlatego chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia „naszych krzyży”. Choć jak powiedział Albert Camus … zbyt wielu ludzi dzisiaj wdrapuje się teraz na krzyż tylko po to, żeby ich można było widzieć z większej odległości, nawet jeśli w tym celu trzeba trochę podeptać Tego, który znajduje się na krzyżu od tak dawna….  to oczywistym jest, że nie takim jest przesłanie naszej wystawy. Dlaczego więc chcemy Wam ją pokazać? 

Wszędzie gdzie byliśmy krzyże były dla nas szczególnym  drogowskazem. I po tych wielu podróżach doszliśmy do wniosku, że stanowią,  jakby symbole wstęgi ciągnącej się od Portugalii po Kazachstan. Wstęgi miłości, cierpienia i nadziei. I z tą ostatnią,  z nadzieją pozostawiamy Was w lekturze naszej wystawy.

 

Dariusz Hankiewicz ur. 1957 r. w Radomiu. Od 1984 r. mieszka i pracuje w Radzyniu Podlaskim. Z wykształcenia lekarz, specjalista otolaryngolog i manager ochrony zdrowia. Współzałożyciel Fundacji Ochrony Zespołu Pałacowo-Parkowego w Radzyniu Podlaskim. Organizator krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich i fotograficznych. Dziennikarz współpracujący z czasopismami regionalnymi, krajowymi, ale przede wszystkim fotograf. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich , Związku Polskich Fotografów Przyrody, szef i założyciel   Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „ U lekarzy” w Lubelskiej Izbie Lekarskiej ,członek-założyciel Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „KLATKA” w Radzyniu Podlaskim, Członek Grupy Twórczej „MOTYCZ” Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Fotografie do wydawnictw albumowych, kalendarzy, pocztówek i wydawnictw okolicznościowych. Ukochał przyrodę i pejzaż. Ale nie stroni  też od architektury i człowieka. Lubi sięgać po warsztat reporterski . A lotnictwo to jego cicha pasja. Szczególną estymą fotograficzną darzy miejsca, o których sam mówi, że niedługo ich już po porostu nie będzie. ….fotografuję od...zawsze. Przez cały ten czas próbuję zrobić tę jedną, jedyną najlepszą fotografię. I jestem  pewien, że jeszcze jej nie zrobiłem…..

 

www.fotarius.com ; www.facebook.com/GTMotycz ; www.facebook.com/rkfklatka/

 

 

Grażyna Hankiewicz – urodzona w Dęblinie ,wykształcenie wyższe-nauczyciel plastyki w Zespole Szkół w Białce k/Radzynia Podlaskiego. Absolwentka studiów podyplomowych ze  sztuki  i wychowania prorodzinnego Z  zamiłowania  fotograf. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków O wielu lat członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA oraz członek Grupy Twórczej MOTYCZ .Zajmuje się różnorodną fotografią .Szczególnie lubi fotografować przyrodę .Ale człowiek jest też jednym z jej ulubionych tematów. W jej kolekcji wiejskich kapliczek jest już grubo ponad kilkaset zdjęć . Obecnie uprawia głównie fotografię społeczną, ale nie stroni  od fotografii  reporterskiej. Brała udział w wystawach, indywidualnych , zbiorowych; plenerach fotograficznych w Polsce i zagranicą. Jej zdjęcia prezentowane były w wydawnictwach albumowych, kalendarzach, folderach i  innych ogólnopolskich periodykach.

  www.fotogrania.com ; www.facebook.com/GTMotycz ; www.facebook.com/rkfklatka/

 

 

facebook