Dodana: 29 sierpień 2018 11:15

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2018 11:15

Wrzesień w Muzeum Podlaskim

Wystawy, koncerty, edukacja historyczna i jak zawsze coś dla seniorów - zapraszamy do zapoznania się z wrześniowym programem przygotowanym przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpeg

wystawy

Struktury w naturze

Wernisaż wystawy 15 września 2018, godz. 18.00, Muzeum w Tykocinie (Dom Talmudyczny)

Wystawa będzie eksponowana do 4 listopada 2018 r.

„Struktury w naturze” to zbiór prac supraskiego malarza Marka Chomczyka. Artysta jest uważnym obserwatorem przyrody. W swoich pracach operuje głównie zielenią, błękitem, szarością, żółcią i czerwienią. Sprawne pociągnięcia pędzla pozwalają mu tworzyć wielobarwne melanże powierzchni pól, drzew i łąk, które nawiązują do jego rodzimych krajobrazów.

 

Marek Chomczyk – urodzony w 1951 r. w Supraślu artysta jest absolwentem miejscowego Liceum Plastycznego. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pod kierunkiem prof. Kazimierza Śramkiewicza. Dyplom uzyskał w 1979 r. Uprawia malarstwo, pastel, akryl i obraz olejny. Laureat II Nagrody w Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu, Nagrody na Triennale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Białymstoku, Nagrody SPA w Era – Art Na Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdańsku.

 

II publiczna prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego zakupionych do kolekcji Muzeum

6 i 7 września 2018 r., w godz. 15.00-18.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17)

W czasie publicznej prezentacji będzie można zobaczyć rzeźby zakupione w ramach projektu "Rozbudowa kolekcji rzeźb Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

 

Uczestnicy XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru mogą obejrzeć zakupione rzeźby oraz wystawę stałą nieodpłatnie.

Pozostałych zwiedzających obowiązuje bilet wstępu: 10 zł normalny (5 zł ulgowy).,

***

spotkania | wykłady | promocje

Na dalekim brzegu czasu. Kształtowanie żydowskiej przeszłości w Tykocinie

Spotkanie z profesorem Alanem Dubenem

16 września 2018 r., godz. 15.00, Muzeum w Tykocinie (Dom Talmudyczny)

Podczas spotkania profesor Alan Duben opowie o swoich osobistych związkach z Tykocinem w szczególności o znaczeniu niedawno odnalezionego paszportu carskiego, na którym jego babcia w 1907 roku wyemigrowała z Tykocina do Stanów Zjednoczonych. Zaprezentuje również swoje refleksje z kilkukrotnych wizyt w Tykocinie, podczas których analizował znaczenie jakie żydowska historia miasta ma dla mieszkańców, lokalnych instytucji oraz odwiedzających Tykocin Żydów.

Profesor Alan Duben urodził się w 1943 roku w Nowym Jorku. W 1973 uzyskał stopień doktora antropologii społecznej na Uniwersytecie w Chicago. Profesor Duben wykładał na uniwersytetach w USA, Turcji oraz Niemczech. Przez prawie pół wieku zaangażowany był w badania społeczeństw późnego Imperium Osmańskiego oraz republikańskiej Turcji. Od 1999 roku mieszka i wykłada w Stambule.

W 2013 roku profesor Duben po raz pierwszy odwiedził Polskę. Od tamtej pory zaangażowany jest w badanie pamięci o społeczności żydowskiej Tykocina oraz formach jej obecności w przestrzeni miasta. W Tykocinie, w 1893 roku, urodziła się babcia profesora Dubena, Chaja Kurlander. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej wraz z siostrą oraz dwójką braci wyemigrowała do USA. Jej rodzice i trzeci brat pozostali w Tykocinie. Ojciec Chaji Kurlander zmarł w 1915 roku, matka oraz brat zostali zamordowani przez Niemców w sierpniu 1941 roku. Alan Duben jest jedynym członkiem rodziny, który odwiedził Tykocin od momentu emigracji jego babci za ocean ponad sto lat temu…

Alan Duben jest współautorem wystawy „133 opowieści. Tykocin w latach 1885-2018”, która prezentowana jest przy Placu Stefana Czarnieckiego 10 w Tykocinie.

Wstęp wolny. 

Partner spotkania: Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie

***

europejskie dni dziedzictwa

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza do swoich oddziałów – Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy – na wydarzenia kulturalne odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Panno Święta, […] co w Ostrej świecisz Bramie”

Terminy: 8 września 2018 r., godz. 16.00, 16 września 2018 r., godz. 16.00

Miejsce spotkania: Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, ul. Klasztorna 1.

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną: 509 336 829.

Nie przyjmujemy rezerwacji drogą mailową.

 

Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przybliża genezę, historię i kult, którym otaczana jest od wieków Ostrobramska Ikona Matki Bożej.

 

Kurator wystawy, Ewa Zalewska: “#Ostrobramska Ikona Matki Bożej – zagadnienie-wizerunek, który w 100–lecie odzyskania niepodległości zasługuje niewątpliwie na „hasztag”, będzie wspominany wiele razy. Czy można dodać coś jeszcze oprócz wizualizacji? Okazuje się, że wciąż tak. W dalszym ciągu pozostajemy bez pewników. Badacze Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej nie są w stanie wskazać jednoznacznie jej genezy. Mieczysław Skrudlik w publikacji w 1935 roku przytoczył słowa ks. Tadeusza Sieczki:

Jedni mniemali, że obraz ostrobramski jest dziełem Nieba i tworem pędzla cudownego, inni, że obraz ten znajdował się na Ostrej Bramie we framudze od czasu chrztu Litwy (Chrzest Litwy odbył się w 1387 roku, a Ostra Brama została wzniesiono na dawnych fortyfikacjach w latach 1503–1514); Kraszewski jest zdania, że obraz pochodzi z przed V w.; w monografiach, pisanych przez prawosławnych, czytamy, że obraz ostrobramski został przywieziony z Chersonezu przez wielkiego księcia Olgierda. Większość jednak pisarzy, zwłaszcza współczesnych, utrzymuje, że obraz ostrobramski jest stylu pędzla włoskiego, a pochodzi z w. XVI bądź z XVII wieku.

[M. Skrudlik, Cudowny obraz Najśw. Maryi Panny Ostrobramskiej. Historia. Ikonografia. Cześć. Bezdroża kultu i fałszywego nabożeństwa, Wilno 1935]

 

Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej “Ekspozycja wnętrz pałacowych XVIII-XIX w.”

Terminy: 8 i 9 oraz 15 i 16 września 2018 r.

Miejsce spotkania: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Choroszcz, ul. Pałacowa 2.

Wstęp wolny.

 

Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach Branickich, tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego.

Obecna ekspozycja muzealna jest wypadkową pomiędzy wyglądem XVIII i XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych a wymogami wystawienniczymi. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Piętro (o odmiennym od oryginalnego podziale wnętrza) zawiera kolekcję mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz I połowy XIX wieku.

Ekspozycję uzupełniają liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany słynnych wytwórni europejskich, zegary, świeczniki i dywany.

 

Spacer przez wieki. Bernardyni w średniowiecznym i nowożytnym Tykocinie

Termin: 15 września 2018 r., godz. 14.00

Miejsce spotkania: przed kościołem parafialnym pw. Św. Trójcy w Tykocinie.

Wstęp wolny.

Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie zapraszają na historyczny spacer po mieście. Tematem będzie 400-letnia historia dziedzictwa materialnego i spuścizny kulturalnej bernardynów w Tykocinie, których działalność rozpoczęła się w XV wieku, niemal od początku powstania miasta. Spacer zaczniemy od kępy narwiańskiej, zwanej Bernardyńską, gdzie został założony pierwszy (obecnie nieistniejący) klasztor, a następnie przejdziemy do północnej pierzei Rynku Nowego Miasta (obecnie ul. 11 Listopada), gdzie od drugiej połowy XVI stulecia do końca wieku XVII wieku znajdował się drewniany kościół i klasztor. Ostatnim miejscem historycznej podróży będzie XVIII- wieczny zespół klasztorny oo. Bernardynów, znajdujący się obecnie przy ul. Klasztornej.

 

Zych Bujnowski – żołnierz i malarz

Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat.

Termin: 16 września 2018 r., godz. 10.00

Miejsce spotkania: Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

Wstęp wolny.

Czas trwania zajęć: ok. 120 min.

Ilość miejsc ograniczona do 15 osób.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: (85) 718 16 13 lub kom. 509 336 597.

 

Zygmunt Bujnowski do dziś pozostaje postacią godną uwagi i zapamiętania. Jak to się stało, iż ten utalentowany młodzieniec zamienił ukochane farby i paletę na mundur i karabin? W momencie kiedy pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości Zygmunt, zwany Zychem, jak wielu innych porzucił swoje twórcze życie dla Ojczyzny. Po odniesieniu ciężkich ran podczas wojny polsko-bolszewickiej powrócił do Tykocina, gdzie oddał się na powrót swojej pasji upamiętniając, jego zdaniem, najpiękniejsze pejzaże świata.

 

Opis warsztatów: Warsztaty rozpoczną się w Domu Talmudycznym od przedstawienia sylwetki Zygmunta Bujnowskiego i najważniejszych wydarzeń z jego życia. Następnie uczestnicy udadzą się na spacer śladami jego twórczości. Zobaczą między innymi: Klasztor Bernardynów, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, most na rzece Narew oraz okoliczne scenerie miasteczka. Na zakończenie wykonają własny pejzaż w plenerze.

***

muzealne środy dla seniorów

Powstanie Warszawskie – w walce o wolność i niepodległość

26 września 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17)

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Trwający 63 dni zryw niepodległościowy był próbą wyzwolenia stolicy przez wojska powstańcze spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczy Armia Czerwona. Ze względu na ogromne straty ludzkie i materialne, decyzja o rozpoczęciu powstania do dzisiaj budzi wiele kontrowersji i jest przyczyną wielu zagorzałych dyskusji.

 

Czas trwania: 60 min.

Koszt: 2 zł/os.

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo:

muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl 

1

Fundacje Jana Klemensa Branickiego na przykładzie kościoła św. Trójcy w Tykocinie

26 września 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37)

Hetman Jan Klemens Branicki (1689-1771) na Podlasiu znany jest przede wszystkim jako fundator oraz mecenas sztuki, a także osoba szczególnie zasłużona dla rozwoju Białegostoku. Kościół św. Trójcy w Tykocinie jest przykładem sztandarowej inwestycji hetmana poza Białymstokiem, słuchacze poznają genezę i historię budowy późnobarokowego kościoła, dowiedzą się także jakie ciekawostki kryją się we wnętrzu świątyni.

 

Czas trwania zajęć: 60 min.

Koszt: 2 zł/os.

Zapisy na spotkanie z minimum trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 517 484 349, 85 748 21 19

***

edukacja dla rodzin z dziećmi

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ: Muzeum dla każdego

Zajęcia interaktywne dla rodzin z dziećmi w wieku 7 – 12 lat

8 września 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

Muzeum to miejsce, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie. Uczestnicy spotkania poznają sekrety pracy muzealnika oraz poznają różne typu muzeów, zaczynając od muzeum rzeźby. Zajęcia będą zakończone wykonaniem kolażu przedstawiającego muzeum, które chcielibyśmy wspólnie zwiedzić.

Czas trwania: ok. 90 minut

Liczba miejsc ograniczona.

Cena: dzieci – 10 zł, opiekunowie – 5 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl 

2

SOBOTA RODZINNA W MUZEUM HISTORYCZNYM: W sklepie kolonialnym

15 września 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37)

Muzeum Historyczne w Białymstoku zaprasza dzieci wraz z opiekunami do udziału w zajęciach, które odbędą się w scenerii międzywojennego sklepu kolonialnego. Uczestnicy spotkania dowiedzą się w czym się one specjalizowały i skąd pochodziły znajdujące się w ich asortymencie towary. Wcielając się w kupca korzennego odbędą w wyobraźni podróż do Indii – ojczyzny pieprzu, słynącego z ziela angielskiego Meksyku, czy Maroka, pod którego słońcem zieleniły się liście wawrzynu. Towary te trafiały do Białostockich sklepów kolonialnych, gdzie nęciły mieszczan niezwykłymi zapachami i orientalną tajemnicą.

 

Czas trwania zajęć: 90 min

Wiek uczestników: 6-15 lat

Maksymalna liczba dzieci: 20 osób

Koszt: dzieci 10 zł od osoby (z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby), opiekunowie 5 zł od osoby (z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby)

Informacje i zapisy: zapisy na zajęcia z min. trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 517 484 349, 85 748 21 19

MALUCHY W KRAINIE SZTUKI: Mali muzealnicy

22 września 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

Co to jest Muzeum? Czym się zajmuje? Jak powstaje kolekcja? W trakcie zajęć uczestnicy poznają zasady obowiązujące w Muzeum oraz pracę muzealnika. Zajęcia zakończone będą wykonaniem muzealnej legitymacji.

 

Czas trwania: 60 minut

Liczba miejsc ograniczona.

Koszt: dzieci – wstęp bezpłatny, opiekunowie – bilet normalny w cenie 10 zł (z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł)

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

***

koncerty

Moto Jam Session w Stajni 2018

8 września 2018 r., godz. 17.00, zabytkowa stajnia przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

 

Zabytkowa stajnia Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy po raz ósmy będzie miejscem nieskrępowanego jamowania – po raz trzeci z udziałem posiadaczy jednośladów, dzięki którym Jam Session w Stajni zyskał przedrostek Moto.

 

Zapraszamy wszystkich pasjonatów muzyki i motoryzacji do wspólnego grania, śpiewania, improwizowanych prezentacji muzycznych i innych form ekspresji.

***

60+ kultura

W dniach 28-30 września 2018 r. seniorzy w całym kraju będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych.

Kampania „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku włącza się w ogólnopolską akcję „60+Kultura”. Oto nasze propozycje dla seniorów, przygotowane przez oddziały MPB.

 

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach stałych W białostockiej kamienicy i Odzyskana historia. Hotel Ritz

Muzeum Historyczne, Białystok, ul. Warszawska 37

29 i 30 września (sobota i niedziela) 2018 r. wstęp wolny na wszystkie wystawy

29 i 30 września (sobota i niedziela) 2018 r. oprowadzanie o godz. 11.00 i 13.00

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne pod numerem tel: 517 484 349; 85 74 82 119

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Alfons Karny. Opus Vitae

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Białystok, ul. Świętojańska 17

29 i 30 września (sobota i niedziela) 2018 r. wstęp wolny na wszystkie wystawy

29 i 30 września (sobota i niedziela) 2018 r. oprowadzanie o godz. 11.00 i 15.00

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne pod numerem tel: 85 73 27 392, 509 336 862

Kolor i gest

Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, ul. Klasztorna 1

28, 29 i 30 września (piątek, sobota i niedziela) 2018 r. godz. 16.00

Ikona bywa nazywana „Ewangelią w kolorach”, nieprzypadkowe są też gesty wykonywane przez przedstawiane postaci. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z symboliką przypisaną poszczególnym kolorom na podstawie wybranych wizerunków. Rozpoznają gesty oraz przyporządkują im odpowiednie znaczenie. Spróbują również odtworzyć ozdobne liternictwo. Zajęcia odbywać się będą na ekspozycji stałej Muzeum Ikon, w oparciu o specjalne karty pracy.

Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr tel. 509 336 829.

Wokół tradycji i symboliki święta Sukot – Hummus zdrowo łączy - warsztaty kulinarne

Muzeum w Tykocinie, Tykocin, ul. Kozia 2

28 września (piątek) 2018 r., godz. 12.00

29 września (sobota) 2018 r., godz. 16.00

30 września (niedziela) 2018 r., godz. 12.00

Prowadzenie: Dariusz Szada-Borzyszkowski

Liczba miejsc ograniczona do 30 osób

Czas trwania zajęć: ok.120 min.

W ramach warsztatów w kuczce przed Wielką Synagogą będzie można wysłuchać prelekcji o tradycji, symbolice i obyczajach Sukot połączonej ze świątecznym poczęstunkiem.

Wstęp wolny.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: (85) 7181613 lub kom. 509336597

Salon Bujnowskiego: koncert „Od Mozarta do Piazzoli”

Muzeum w Tykocinie, Tykocin, ul. Kozia 2

29 września (sobota) 2018 r., godz. 18.00, Dom Talmudyczny Muzeum w Tykocinie

Wykonawcy:

Roman Zieliński – skrzypce

Magdalena Wiluk – fortepian

Dariusz Szada-Borzyszkowski - słowo wiążące

Pogram:

  1. A. Mozart – Sonata G-dur na fortepian i skrzypce KV 301

I Allegro con spirito

II Allegro

Henryk Wieniawski – Pieśń Polska op. 12 nr 2

Gabriel Fauré – Après un Rêve

Camille Saint-Sans – Dance Macabre op. 40 – poemat symfoniczny, własne opracowanie kompozytora

Edward Elgar – La Capricieuse

Astor Piazzolla – 4 tanga

Vuelvo al sur (Powrót na Południe)

Chau Paris (Gorący Paryż)

Marron y Azul (Brązowe i Niebieskie)

Adiós Nonino (Żegnaj Ojczulku)

Wstęp wolny.

***

konkurs plastyczny

XIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

Zachęcamy katechetów, nauczycieli, rodziców i opiekunów grup plastycznych do popularyzacji konkursu wśród swoich podopiecznych.

Na zgłoszenia czekamy do 26 września 2018 r.

Szczegóły na: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-bielsku-podlaskim/konkursy/

***

 

KOMUNIKATY

Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37) informuje, że z powodu remontu wystawa Białystok – makieta barokowego miasta jest nieczynna dla zwiedzających do 31 grudnia 2018 r.

Ratusz w Białymstoku – z powodu zmiany ekspozycji Galeria Malarstwa Polskiego jest nieczynna dla zwiedzających.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy z powodu remontu będzie nieczynne dla zwiedzających od 4 września do 31 października 2018 r. Przyjmowane będą tylko wcześniej umówione grupy zorganizowane.

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

facebook