Dodana: 4 październik 2018 09:09

Zmodyfikowana: 4 październik 2018 09:09

X Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści…”

4 października, w białostockich Spodkach, Koncertem Laureatów poprzednich edycji rozpocznie się dziesiąty, jubileuszowy, Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści…”. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się dwudziestu dwóch młodych twórców pasjonujących się piosenką literacką. Koncert Galowy w niedzielę, 7 października w kinie Forum BOK.

Ilustracja do artykułu Łucja2017_1 (1).jpg

Impreza od lat wspiera i promuje młodych wykonawców. Studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych, utalentowani młodzi ludzie, prezentują na festiwalu piosenki z repertuaru Łucji Prus oraz inne utwory mieszczące się w szeroko pojętym nurcie piosenki literackiej. Festiwal od lat ma zasięg ogólnopolski, jednak co podkreślają z radością organizatorzy, w tym roku aż połowa, czyli jedenastu twórców wywodzi się, bądź mieszka w województwie podlaskim.

- To , co najważniejsze w tym festiwalu to jego jakość, prezentowana poprzez ambitne utwory, profesjonalne jury i oczywiście udział młodych wykonawców pasjonujących się tego typu twórczością. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu młodych jest to szansa, by zaistnieć na muzycznym rynku. W rozmowach z muzykami i twórcami słyszymy, że tego typu festiwali w Polsce jest bardzo mało i nasz jest wyjątkowy, co nas bardzo cieszy. Dzięki festiwalowi możemy także pielęgnować pamięć  o wspaniałej artystce z Białegostoku, Łucji Prus. – powiedział, zapraszając na festiwal, dyrektor WOAK Cezary Mielko.

 W tegorocznym jury zasiądą: Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz oraz dyrektor WOAK Cezary Mielko.

W koncercie Laureatów zaprezentują się Jagoda Różycka, Dorota Kalinowska, Karolina Łopuch, Monika Malczak i Piotr Zubek – to młodzi ludzie, którzy w tej chwili mają już swoje zespoły i koncertują w kraju i za granicą. Jest nam niezwykle miło, że swoją drogę muzyczną zaczynali w Białymstoku i utrzymują stale z nami kontakt  – powiedziała koordynatorka festiwalu Magdalena Kruszyńska - Sosnowska. – Zapraszam Państwa na Festiwal  Piosenki Literackiej im. Łucji Prus przede wszystkim ze względu na koncerty młodych ludzi, bo to dla nich powstał ten festiwal, by mogli się twórczo rozwijać i mieć fantastyczne wzorce w klasyce.

Drugiego dnia festiwalu wystąpi  Piotr Machalica z recitalem „Mój ulubiony Młynarski”. W sobotę odbędą się przesłuchania konkursowe oraz recital Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla „Idź swoją drogą”, na którym artyści zaprezentują piosenki Jonasza Kofty. Festiwal zakończy się w niedzielę, 7 października, koncertem galowym w kinie Forum BOK. Publiczność usłyszy laureatów tegorocznej edycji i laureatkę 8. festiwalu Aleksandrę Purę, a całość zwieńczy koncert Doroty Miśkiewicz „PIANO.PL”, w którym wezmą udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Bogdan Hołownia oraz Bartosz Dworak String Quartet.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Patronat medialny Wrota Podlasia.

Pełny program oraz informacje o biletach dostępne są na stronie imprezy: www.woak.bialystok.pl/lucja.

opr. AŁ

facebook