Dodana: 5 październik 2018 15:18

Zmodyfikowana: 5 październik 2018 15:18

Rozpoczął się X Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W Żółtych Płomieniach Liści..."

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury co roku w październikowy weekend zaprasza na wieczory wypełnione dobrą muzyką i dobrym tekstem! W tym roku, jako muzyczny wstęp do festiwalu zaplanowano mini recitale laureatów pierwszych nagród kilku poprzednich edycji festiwalu.

Ilustracja do artykułu X_FPL_woak_03.JPG

Jagoda Różycka, Dorota Pietraszuk, Karolina Łopuch, Monika Malczak oraz Piotr Zubek wystąpili wczoraj w Spodkach WOAK, już nie jako uczestnicy, ale dobrze rokujący wokaliści.

– Od lat obserwujemy rozwój ich kariery, zauważamy że udaje im się odnaleźć na rynku muzycznym. Nasi uczestnicy występują na poważnych imprezach i festiwalach w całej Polsce i Europie. Jest mam niezwykle miło, że swoją drogę muzyczną zaczynali w Białymstoku i utrzymują stale z nami kontakt, ciepło wspominając festiwal – podkreśla Magdalena Kruszyńska - Sosnowska z WOAKu.

Dzisiaj – drugiego dnia festiwalu, o godz. 20:00, w Spodkach wystąpi Piotr Machalica, który zasłynął doskonałymi interpretacjami piosenek m.in. Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jana Wołka, czy Kabaretu Starszych Panów. W koncercie „Mój ulubiony Młynarski” przeplatanym opowieścią i poezją złoży hołd swojemu Mistrzowi. Usłyszymy piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. Oprócz towarzyszących od lat artyście muzyków: Krzysztofa Niedźwieckiego (gitara) i Michała Walczaka (gitara, aranżacje), do projektu zaproszony został Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne).

Ponieważ Festiwal im. Łucji Prus to przede wszystkim konkurs – okazja do promocji młodych talentów, w sobotę 6 października od godz. 12:00, studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych zaprezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej.

– W tym roku mamy dwudziestu dwóch wykonawców, w tym dość silną ekipę z naszego województwa. Będziemy jednak mocno kibicować wszystkim uczestnikom – zapowiada Cezary Mielko dyrektor WOAK. – Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu młodych jest to szansa, by zaistnieć na muzycznym rynku. Tym bardziej że tu, w Białymstoku, młodzi wykonawcy spotykają się z profesjonalną orkiestrą, profesjonalnym jury oraz wymagającą publicznością.

Występy  młodych artystów z całego kraju, oceni jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Cezary Mielko, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek. Konkursowy dzień o godz. 20:00 zakończy wieczorny recital Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla „Idź swoją drogą”. To symfoniczne opracowanie piosenek Jonasza Kofty, do którego inspiracją była 30. rocznica śmierci poety. Janusz Strobel podjął się aranżacji wybranych przez Nulę Stankiewicz utworów, wśród których poza własnymi kompozycjami znalazły się także te Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro oraz wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. W wykorzystanych archiwalnych materiałach filmowych i radiowych usłyszymy samego Jonasza Koftę, a slajdy z jego rękopisami i zdjęciami są dodatkowym walorem tego wydarzenia.

W niedzielę, o godz. 17:00 zakończenie festiwalu i koncert galowy, podczas którego poznamy tegorocznych laureatów oraz wystąpi gwiazda festiwalu – Dorota Miśkiewicz. W koncercie w Białymstoku wezmą udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia (Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Bogdan Hołownia) oraz Bartosz Dworak String Quartet. Wybrane przez Dorotę Miśkiewicz piosenki należą do kanonu polskiej muzyki, jednak niektóre aranżacje zaproponowane przez pianistów są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych utworów.

Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie!

facebook