Dodana: 31 grudzień 2018 15:48

Zmodyfikowana: 31 grudzień 2018 15:48

Rok 2018 w WOAK-u. Blisko z lokalnymi ośrodkami kultury w terenie

To był dobry rok dla WOAK-u, bardzo intensywny i bogaty w wydarzenia, projekty, działania. To, co najbardziej cieszy, to jeszcze większe zacieśnienie współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury w terenie, w całym województwie podlaskim. Było to możliwe między innymi dzięki Podlaskiemu Pomostowi Kultury oraz programowi Pomost dla Niepodległej.

Ilustracja do artykułu kurpie_zielone_woak_2018.jpg

Podlaski Pomost Kultury to projekt realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Trwał trzy lata i przyniósł ogromne korzyści – wzbogacił edukację kulturową dzieci i młodzieży w całym regionie. Nauczył  animatorów i edukatorów współpracy, dzięki wspaniałym szkoleniom podniósł ich kwalifikacje i wreszcie, poprzez mikrogranty, umożliwił realizację świetnych projektów w lokalnych społecznościach. Mamy wiele sygnałów od animatorów kultury z całego regionu, że wreszcie mieli pieniądze na wprowadzenie w życie swoich projektów, a co więcej dzięki warsztatom wiedzieli, jak to najlepiej zrobić. Za kwotę  140 tysięcy zł udało się zrealizować w terenie 17 bardzo ciekawych projektów, z zakresu teatru, tańca, śpiewu, sztuk plastycznych, filmu, fotografii czy tradycji.

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości WOAK uczcił programem Pomost dla Niepodległej. Gminne ośrodki kultury wzięły udział w konkursie i 20  z nich mogło zrealizować najlepsze pomysły związane z kształtowaniem patriotyzmu. I tak za kwotę 100 tysięcy złotych udało się przeprowadzić między innymi: warsztaty z rysunku komiksowego i publikację komiksu, wydanie płyty z utworami patriotycznymi w nowoczesnych aranżacjach, wykonanie kwietnego kotylionu, wystawy fotograficzne, potańcówki w stylu retro, żywe lekcje historii w postaci muralu, spektakle taneczno-muzyczne, audycje radiowe, szlaki historyczne. Dzięki tym grantom mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję poczuć tę wyjątkową rocznicę i świętować ją na swój własny sposób.

Czas cyfryzacji – z taśm na serwery

Rok 2018 to też czas cyfryzacji. WOAK wprowadził w życie projekt Podlaskie Zbiory Cyfrowe, co w praktyce oznacza, że niezwykle cenne nagrania audio i wideo, które pół wieku przeleżały w magazynach, wreszcie trafiły z taśm na serwery. Co więcej, obecnie można z nich za darmo korzystać na specjalnie uruchomionym przez nas portalu. Zawiera on zapis kulturalnego życia naszego regionu z ostatnich kilkudziesięciu lat. W sumie zdigitalizowanych zostało i udostępnionych: 300 godzin nagrań audiowizualnych, w tym 30 filmów i 200 nagrań muzycznych, 2000 zdjęć archiwalnych i 1000 obiektów piśmienniczych, takich jak afisze, ulotki, plakaty.

Tradycja w rękach WOAKu

Jednym z głównych zadań  WOAK-u jest ochrona tradycyjnego dziedzictwa kulturalnego. Udało się to na wielu płaszczyznach – tańca, śpiewu, sztuki ludowej i rzemiosła, ale w sposób szczególny zatroszczono się o wizytówkę naszego regionu – tradycyjne tkactwo. Zrealizowany został wspaniały projekt pod nazwą Nowy Wątek w Tkactwie Tradycyjnym. Powstał także szlak edukacyjno-turystyczny – Kraina Wątku i Osnowy, który prowadzi przez 12 pracowni tkackich, jest pięknie oznakowany i opisany na stronie dwuosnowowa.pl.

Wielkie festiwale

Rok 2018 to oczywiście wielkie festiwale – Podlaska Oktawa Kultur, Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”,  Karnawał Dance Fest i Rockowania.

Podlaska Oktawa Kultur to święto muzyki, sztuki i folkloru. Już po raz 11., przez pięć dni serce festiwalu biło na rynku w Białymstoku, ale koncerty zespołów z całego świata odbyły się w 26 miejscowościach w całym regionie. Wystąpiło u nas 28 zespołów z 15 państw. Były koncerty, warsztaty, potańcówki  i animacje  z etnodesignu. Mieszkańcy regionu kochają Podlaską Oktawę  Kultur, a turyści przyjeżdżają na ten festiwal nie tylko z całej Polski, ale i Europy.

Festiwal Piosenki Literackiej „W żółtych płomieniach liści im. Łucji Prus” – tu słyszymy tylko najlepszą muzykę i dobre, ambitne teksty. Na cenie utalentowani młodzi ludzie z całej Polski i wybitne gwiazdy piosenki literackiej w jury. Do tego warsztaty, konsultacje, a w tym roku, w związku z dziesiątą, jubileuszową edycją – także koncert laureatów z poprzednich lat. Wielu z nich robi wspaniałą karierę muzyczną.

Karnawał Dance Fest to największy projekt taneczny w północno-wschodniej Polsce. Formacje z całego kraju prezentują tu swoje najlepsze oraz premierowe choreografie. Co roku  na scenie możemy podziwiać pół tysiąca tancerzy.

Rockowania – w tym roku odbyła się już trzecia edycja tego wojewódzkiego przeglądu zespołów rockowych. Jak co roku, zespoły grające szeroko pojętego rocka prezentowały się podczas eliminacji powiatowych odbywających się w całym województwie podlaskim, by walczyć o nagrodę główną, czyli pięć tysięcy złotych, oraz nagrodę specjalną – koncert live na antenie Polskiego Radia Białystok.

Ruch amatorski na topie

W 2018 roku wspierany przez WOAK amatorski ruch artystyczny nabrał wiatru w żagle. Kabaret Seniorów „Szpilka” jest rozchwytywany, Chór im. Stanisława Moniuszki zdobywa laury, ale największą metamorfozę przeszedł Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. W roku jubileuszowym, bo zespół obchodził  swoje 65-lecie, tańczy w nim i śpiewa blisko 180 osób. Są grupy dziecięce, młodzieżowe, dorosłych i – uwaga – seniorów! Powstało sześć nowych choreografii, tancerze występują w nowych strojach i mogą się pochwalić nową, wspaniałą płytą. To tradycyjna muzyka, taniec i śpiew w nowej odsłonie. Kurpie porywają i zachwycają, a najlepszy na to dowód – 22 koncerty w ciągu roku.

Wystawy, konkursy, warsztaty

2018 rok był pełen pięknych wystaw (malarstwo, fotografia, grafika, sztuka ludowa), konkursów, (plastycznych, recytatorskich, teatralnych) i warsztatów. Oprócz tańca tradycyjnego, z którego WOAK już słynie, były też lekcje folkloru, gra na trąbce i prowadzone od kilku lat pokoje pracy twórczej, w których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Widać nas w Polsce

O WOAKu stało się głośno w całym kraju za sprawą Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, której był współorganizatorem. To wielka promocja i wielki prestiż. Przyjechało do Białegostoku blisko trzystu animatorów kultury z całego kraju. Tegorocznym tematem przewodnim była animacja+świętownie.  Mogliśmy zobaczyć 20 najlepszych projektów kulturalnych, wymienić się doświadczeniami, zainspirować.

facebook