Dodana: 7 wrzesień 2018 13:58

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2018 13:58

Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w WOAK-u

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza 9 września 2018 r., o godz. 12:00, do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych z Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” oraz na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.

Ilustracja do artykułu skansen.jpg

To impreza z długoletnią tradycją, której celem jest wspieranie rozwoju tradycji lokalnych, autentycznego muzykowania, gwary, tańca i śpiewu. Przegląd ma charakter dwuetapowego konkursu, który umożliwia kwalifikację na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w czerwcu 2019 roku. Publiczność będzie miała możliwość obejrzenia kilkunastu prezentacji konkursowych. Łącznie zaprezentuje się ok. 150 uczestników, którzy oceniani będą w kategoriach: zespoły śpiewacze, śpiewacy ludowi, kapele ludowe, zespoły i soliści „mistrz – uczeń” oraz zespoły i soliści folkloru rekonstruowanego.

Po występach konkursowych, około godz. 15:00 na scenie zaprezentuje się Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej - tegoroczny laureat „Baszty” 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Swój repertuar zaprezentuje również Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.

Przegląd odbywa się w ramach festynu etnograficznego „Podlaskie Ziołami Pachnące” podczas którego można będzie, między innymi, spróbować ziołowych i leczniczych nalewek oraz posłuchać wykładów o ich produkcji, obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni.

 

źródło: WOAK

facebook