Dodana: 5 grudzień 2018 09:30

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2018 09:30

Pomost dla Niepodległej - podsumowanie projektu WOAK

Dobiega końca rok, w którym Polska obchodziła stulecie odzyskania niepodległości. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, włączając się w ten jubileusz, zrealizował projekt Pomost dla Niepodległej. Finansowany był on przez samorząd województwa podlaskiego, który przeznaczył na ten cel 100 tysięcy złotych.

Ilustracja do artykułu Korycin.jpg

 Głównym naszym założeniem było wsparcie lokalnych ośrodków kultury z naszego województwa, a konkretnie projektów związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Chcieliśmy w ten sposób dołożyć cegiełkę do budowania patriotyzmu, również tego regionalnego – tłumaczy Cezary Mielko, dyrektor WOAK w Białymstoku. – Ostatecznie dofinansowaliśmy dwadzieścia fantastycznych działań z całego województwa, wśród nich miedzy innymi spektakle teatralne, warsztaty komiksu w Lipsku czy żywe lekcje historii w Korycinie.

W ramach projektu przeprowadzono też między innymi inscenizację „Zajęcie stacyi” w Bielsku Podlaskim, wydano śpiewnik z ludowymi pieśniami regionalnymi w Rutce-Tartak, zorganizowano warsztaty tworzenia questu w Goniądzu,  a w Ciechanowcu opracowano i wytyczono dwa szlaki historyczne. W Sejnach dbyły się nawet warsztaty pieczenia sękacza na ogniu! Projekt zrealizowano także w Łapach, Wąsoszu, Kolnie, Szudziałowie, Łomży, Goniądzu, Piątnicy, Suchowoli, Hajnówce, Knyszynie, Siemiatyczach, Choroszczy, Rajgrodzie i Filipowie. 

 Jako koordynatorka Pomostu dla Niepodległej dostałam naprawdę dużo pozytywnych opinii o tym programie – nie ukrywa radości Katarzyna Zagłoba z WOAK. – Często podkreślano, że dzięki tym pieniądzom w końcu można było zrobić obchody święta niepodległości skierowane stricte do lokalnej społeczności: bez sztucznej pompy, wymyślone i tworzone przez mieszkańców, którzy dzięki temu bardzo się we wszelkie działania angażowali i mocno i prawdziwie je przeżywali.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 21 listopada w białostockich Spodkach WOAK, podczas którego zaprezentowano poszczególne inicjatywy. Jeszcze do 15 grudnia można w Spodkach (ul. św. Rocha 14) oglądać postery obrazujące wybrane działania projektowe. Więcej informacji o Pomoście dla Niepodległej.

facebook